ШОУ БИЗНИС

Како изгледа Jane Fonda на 76 години?

Jane Fonda наполни 76 години минатиот месец, но таа сеуште се смета за една од најгламурозните жени во Хо...
Како изгледа Jane Fonda на 76 години? (фото)

Каде и кога ќе се венчаат Kim Kardashian и Kanye West?!

Познатата старлета Kim Kardashian, во шоуто Jimmy Kimmel Live изјави дека таа и Kanye West секаат да одбе...
Каде и кога ќе се венчаат Kim Kardashian и Kanye West?! (фото)

Полициски фотографии од апсења на познатите

Џустин Бибер не е првата холивудска ѕвезда која завршила во полициска станица, напротив тој е последниот ...
Полициски фотографии од апсења на познатите (фото)

Мајли Сајрус и Џастин Бибер како брат и сестра

Откако Џастин Бибер беше уапсен и во медиумите се појави неговата слика од полиција, конечно е јасно дека...
Мајли Сајрус и Џастин Бибер како брат и сестра (фото)

Мајли Сајрус во супер-секси дизајни на Кавали

Денес за извонреден музички перформанс, ѕвездите освен што мораат да дадат 100% од своите вокални способн...
Мајли Сајрус во супер-секси дизајни на Кавали (фото)

Џастин Бибер уапсен во Мајами

Џастин Бибер утрово во 4 часот бил уапсен од страна на полицијата во Мајами под сомнение дека возел изнај...
Џастин Бибер уапсен во Мајами (фото)

Кое е момчето што ги „демне“ познатите?

PeejeT (Patrick Thorendahl) е момчето кое успеа да се најде на фотографиите на најпознатите ѕвезди, што м...
Кое е момчето што ги „демне“ познатите? (фото)

15 секси причини поради кои ја сакаме сезоната на филмски награди

Освен што сакаме да видиме кој ќе ги собере Оскарите и другите престижни награди, причина плус за да ги г...
15 секси причини поради кои ја сакаме сезоната на филмски награди (фото)

Како денес би изгледале починатите рок ѕвезди

Погледнете како денес би изгледале познатите рок ѕвезди, кога сѐ уште би биле живи. Овие слики се направе...
Како денес би изгледале починатите рок ѕвезди (фото)

Какви роденденски подароци ја очекуваат Кејт Мос?

За јубилејниот 40ти роденден на Кејт Мос француската телевизија Paris Premiere го емитуваше најновиот док...
Какви роденденски подароци ја очекуваат Кејт Мос? (фото)

Трансформациите на славните од полнички во згодни

Ако не ви се допаѓа вашата тежина и мислите дека имате некоj килоgram повеќе, погледнете ги овие славни л...
Трансформациите на славните од полнички во згодни (фото)

Бебе со лик на ѓавол ги теторизира граѓаните на Њујорк

Бебето е сместено во напуштена количка и кога луѓето ќе се приближат до него тоа почнува да се лигави и д...
Бебе со лик на ѓавол ги теторизира граѓаните на Њујорк (фото)

Роналдо и Ирина венчани во тајност?

Еден од најпознатите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо, вчера предизвика низа од гласини за то...
Роналдо и Ирина венчани во тајност? (фото)

Ен Хетавеј за малку ќе се удавеше во длабоките води на Хаваи

Ен Хетавеј била блиску до смртта пливајќи во хавајските води додека била на одмор со својот сопруг Адам Ш...
Ен Хетавеј за малку ќе се удавеше во длабоките води на Хаваи (фото)

KISS зачекорија на пистата на Миланската модна недела

Ветераните на рок музиката KISS ненајавено се појавија на Миланската модна недела на шоуто на Варсатос со...
KISS зачекорија на пистата на Миланската модна недела (фото)

Почина Бонд девојката Александра Бастедо

Alexandra Bastedo беше една од најубавите и најзапаметените девојки на Џејмс Бонд. Таа глумеше во оригина...
Почина Бонд девојката Александра Бастедо (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com