ШОУ БИЗНИС

Кание Вест планира меден месец на Месечината?

Денес во повеќе странски портали се прошири веста дека Кание Вест е опседнат со месечината и планира свој...
Кание Вест планира меден месец на Месечината? (фото)

Познати секси „кугари“ и нивните момчиња

Кугар е англиски сленг кој се однесува на сексуално активна жена која е во врска со значително помлад маж...
Познати секси „кугари“ и нивните момчиња (фото)

Најуспешните пластични операции на познатите

Животот на познатите личности секогаш е изложен на критики. Тие мора да се грижат за нивната кариера и на...
Најуспешните пластични операции на познатите (фото)

Камерон Дијаз издаде книга под наслов „The Body Book"

Поради страшните проблеми кои ги имала Камерон Дијаз со акни на лицето во детството, решила да напише и о...
Камерон Дијаз издаде книга под наслов „The Body Book" (фото)

32 фото-анимации за 32-от роденден на Кејт Мидлтон

Вчера нашата омилена принцеза наполни 32 години! Среќен роденден! Кејт Мидлтон веројатно се почестила со ...
32 фото-анимации за 32-от роденден на Кејт Мидлтон (фото)

Слики од алманасите на славните личности

Погледнете како изгледале познатите личности во детството. Некои од нив можеби ќе ги препознаете, но неко...
Слики од алманасите на славните личности (фото)

Лејди Гага ќе отвори музеј во чест на Мајкл Џексон

Во Америка се случуваат многу чудни работи. Една од нив е и веста за отворањето на музејот посветен на Ма...
Лејди Гага ќе отвори музеј во чест на Мајкл Џексон (фото)

Џастин Бибер и Кели Озборн цртаат графити

Кели Озборн на својот Инстаграм профил објави слика на која таа и Џастин Бибер цртаат графити на зграда. ...
Џастин Бибер и Кели Озборн цртаат графити (фото)

Фотографии од зимскиот одмор на познатите

Додека ги гледате фотографиите од овие убави и богати луѓе кои уживаат на нивните одмори на некои од науб...
Фотографии од зимскиот одмор на познатите (фото)

Ева Лонгорија е прогласена за жена на годината според Maxim

Таа беше секси домаќинка од преградието во Очајни домаќинки, а сега е продуцент и бизнисмен, но и жена на...
Ева Лонгорија е прогласена за жена на годината според Maxim (фото)

Женски славни личности со најдобар стил

Погледнете кои женски славни личности се избрани за жени со најдобар стил. Овие личности се инспирација и...
Женски славни личности со најдобар стил (фото)

Кетрин Зета Џонс и Мајкл Даглас се повторно заедно

После шест месечната разделба, Кетрин Зета Џонс и Мајкл Даглас решија да го продолжат својот 13 годишен б...
Кетрин Зета Џонс и Мајкл Даглас се повторно заедно (фото)

Како изгледаат порно глумиците пред снимање?

Поголем дел од порно глумиците можат да се пофалат со изглед на вистински секс бомби. Но, оваа фото галер...
Како изгледаат порно глумиците пред снимање? (фото)

Џастин и Селена повторно заедно?

Џастин Бибер речиси ги потврди гласините дека тој и неговата поранешна девојка Селена Гомез се повторно з...
Џастин и Селена повторно заедно? (фото)

Забранети реклами во 2013

Во текот на 2013 година можевме да погледнеме цела плејада рекламни спотови, некои добри, некои лоши. Сег...
Забранети реклами во 2013 (фото)

Keша се пријави во центар за рехабилирација

Во петокот наутро Кеша самата се пријави во центар за рехабилитација, бидејки како што вели самата - мора...
 Keша се пријави во центар за рехабилирација (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com