ШОУ БИЗНИС

Модни икони за 2013

Најмодерните жени оваа година се познатите Британки. Тие се добро познати по нивните бројни трансформации...
Модни икони за 2013 (фото)

Мајли Сајрус во една недела „смува" 2 девојчиња

Пред некој ден ја видовме Мајли како ја бакнува Кара Делевињ, а викендов таа се смува со уште едно девојч...
Мајли Сајрус во една недела „смува" 2 девојчиња (фото)

Колин Фарел се расплакал на Saving Mr. Banks

Ирскиот актер Колин Фарел бил толку многу трогнат од неговиот филм Saving Mr. Banks, што не успеал да ги ...
Колин Фарел се расплакал на Saving Mr. Banks (фото)

Мајли Сајрус и Кара Делевињ се смуваа!

Мајли Сајрус не лиже само чекани, тоа го прави и со Кара Делевињ! Поранешната ѕвезда на Дизни и нејзината...
Мајли Сајрус и Кара Делевињ се смуваа! (фото)

Божиќни фотографии на познатите

Поголем дел од ѕвездите веќе го прославија Божиќ, а веднаш потоа споделија фотографии на Инстраграм со св...
Божиќни фотографии на познатите (фото)

Бели комбинации на славните

Белата боја се смета за боја на совршеното. Таа симболизира светлина, добрина, чистота и невиност. Облека...
Бели комбинации на славните (фото)

5 славни личности со најлоши тетоважи

Понекогаш и славните знаат да згрешат. Мислејќи дека нивното тело ќе изгледа поубаво, тие го декорираат с...
5 славни личности со најлоши тетоважи (фото)

Славните позираат со помладата верзија од себе

Овие креативни и фотошопирани фотографии од славните личности ќе ве потсетат како изгледаа тие во младост...
Славните позираат со помладата верзија од себе (фото)

Роби Вилијамс планира да оди под нож

Роби Вилијамс откри дека планира да направи пластична операција кога ќе наполни 40 години, со цел да го п...
Роби Вилијамс планира да оди под нож (фото)

Кејт Винслет му даде необично име на новородениот син

Познатата актерка Кејт Винслет се породи пред 2 недели, но дури сега му даде име на своето дете. Името е ...
Кејт Винслет му даде необично име на новородениот син (фото)

Нетрадиционални венчални прстени на познатите

Познатите личности секогаш се натпреваруваат кој ќе биде поинтересен за папараците и јавноста. Затоа тие ...
Нетрадиционални венчални прстени на познатите (фото)

11 ужасни пози на Џастин Бибер

Џастин Бибер носеше очила за сонце и црвено одело, на премиерата на биографскиот филм "Believe"...
11 ужасни пози на Џастин Бибер (фото)

Миранда Кер фотографирана од контроверзниот Тери Ричардсон

Изгледа дека Миранда Кер сврте нов лист откако во Октомври се раздели од Орландо Блум, по три години брак...
Миранда Кер фотографирана од контроверзниот Тери Ричардсон (фото)

Џулиен Мур секси и по 50тата година

Магазинот The Edit, објави фото сесија од 53 годишната актерка Џулиен Мур. Таа на фотографиите изгледа не...
Џулиен Мур секси и по 50тата година (фото)

Првиот трејлер за Оскарите во 2014 – Елен Деџенерес танцува по улиците

Кога беше најавено дека Елен Деџенерес ќе го води Оскаровското шоу во 2014 сите имаа исти очекувања – фор...
Првиот трејлер за Оскарите во 2014 – Елен Деџенерес танцува по улиците (фото)

Иан Ваткинс, пејачот на Lostprophets, осуден на 35 години затвор

Пејачот на Британската група Lostprophets е осуден на 35 години затвор поради сексуално злоупотребување н...
Иан Ваткинс, пејачот на Lostprophets, осуден на 35 години затвор (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com