ШОУ БИЗНИС

Славните пред и по Фотошоп

Познатите личности на фотографиите секогаш се средени и изгледаат перфектно. Но, дали тие така навистина ...
Славните пред и по Фотошоп (фото)

Џастин Бибер се откажува од музичката кариера

Младата поп ѕвезда Џастин Бибер ги шокираше фановите во вторникот, кога изјави дека е спремен да се откаж...
Џастин Бибер се откажува од музичката кариера (фото)

Колин Фарел откри дека бил во врска со 44 години постарата Елизабет Тејлор

За време на гостувањето на шоуто Ellen DeGeneres, Колин Фарел проговори во врска Елизабет Тејлор и откри ...
Колин Фарел откри дека бил во врска со 44 години постарата Елизабет Тејлор (фото)

Линдзи Лохан ќе пишува мемоари?!

Покрај мисија која ја има да го доведе во ред својот живот, Холивудската ѕвезда Линдзи Лохан ќе напише и ...
Линдзи Лохан ќе пишува мемоари?! (фото)

Чарли Шин е непожелен на семејна божиќна забава

Актерот Чарли Шин ја обвини својата поранешна сопруга, Денис Ричардс, дека му забранила да дојде на божиќ...
Чарли Шин е непожелен на семејна божиќна забава (фото)

Оскаровката Joan Fontaine почина во сон

Холивудската икона и оскаровка Џоен Фонтеин почина мирно во својот кревет во неделата од природна смрт. О...
Оскаровката Joan Fontaine почина во сон (фото)

Мајли повторно прави будала од себе

Нов ден, нова глупост на Мајли Сајрус. Овој пат таа постирала слика на Твитер, со крената маичка каде пок...
Мајли повторно прави будала од себе (фото)

Бритни Спирс со сериозна повреда на вратот

Трагично завршила една од пробите на Бритни Спирс кога таа за малку ќе си го скршела вратот. Таа ја опиша...
Бритни Спирс со сериозна повреда на вратот (фото)

Мајли Сајрус лампиони

По пародиите на нејзиното видео Wrecking Ball, сликите од коњи кои наликуваат на Мајли и уште многу шеги ...
Мајли Сајрус лампиони (фото)

Најниски ѕвезди во шоу бизнисот

Холивуд е дом на едни од најголемите ѕвезди, но некои од нив се воопшто не се „големи“ во вистинскиот жив...
Најниски ѕвезди во шоу бизнисот (фото)

Пази Викторија, ќе паднеш!

39 годишната Викторија Бекам, објави слика од себе на Инстаграм, на која качена на скала украсува розова ...
Пази Викторија, ќе паднеш! (фото)

Најплатени пејачки за 2013та година

Ако знаете да пеете и живеете во Америка, вашиот живот ќе биде многу едноставен. Концерти од време на вре...
Најплатени пејачки за 2013та година (фото)

8 изненадувачки "selfies" на познатите

Кој вели дека познатите секогаш ги сликаат професионални фотографи? „Селфи“ или како што некои го викаат ...
8 изненадувачки "selfies" на познатите (фото)

Најдобри и најлоши аутфити на познатите за 2013та според Тајмс

Иако познатите имаат огромен број на стилисти кои се грижат за нивниот изглед, тие знаат некогаш да се по...
Најдобри и најлоши аутфити на познатите за 2013та според Тајмс (фото)

Кејт Винслет стана мајка по трет пат

Актерката Кејт Винслет се породи по трет пат, и овој пат со машко дете. Ова е прво заедничко дете на нејз...
Кејт Винслет стана мајка по трет пат (фото)

Топ 10 листа на актери кои заработуваат повеќе од што треба

Ова листа на актери направена од Форбс, открива кои актери, биле премногу платени за улога во филм, а сам...
Топ 10 листа на актери кои заработуваат повеќе од што треба (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com