ШОУ БИЗНИС

Мајли Сајрус артист на годината според МТВ

Мајли Сајрус владееше повеќе од Џастин Тимберлејк, Кание Вест, Лејди Гага и другите светски познати ѕвезд...
Мајли Сајрус артист на годината според МТВ (фото)

Распаднати врски во 2013

Кога ги гледаме познатите двојки во јавноста, сите запаѓаме во илузија дека тие се многу среќни и дека ќе...
Распаднати врски во 2013 (фото)

Кејти Пери не сака да има деца

Познатата пејачка Кејти Пери за списанието Marie Claire изјави дека не е спремна да има деца. Таа вели де...
Кејти Пери не сака да има деца (фото)

Најчудните божиќни картички на познатите

Како познатите ги честитаат божиќните празници...?! Тие изнајмуваат фотограф, прават некои чудни пози, и ...
Најчудните божиќни картички на познатите (фото)

Како изгледале славните кога биле деца?

Тука ќе видите како изгледале славните кога биле дечиња. Многумина не се измениле во ликот, но некои не б...
Како изгледале славните кога биле деца? (фото)

Анџелина Џоли на шопинг во Сиднеј со 4 од нејзините деца

Анџелина Џоли беше фатена од папараците во Сиднеј, како заедно со 4 од своите деца (Шило, Захара, Вивиен ...
Анџелина Џоли на шопинг во Сиднеј со 4 од нејзините деца (фото)

Кратки видео исечоци од филмови со Рејчел Мек Адамс

Рајчел Мек Адамс е Канадската глумица која ни го украде срцето со филмовите The Notebook и The Time Trave...
Кратки видео исечоци од филмови со Рејчел Мек Адамс (фото)

Жена на годината според списанието Космополитен

Списанието Космополитен организираше доделување на награди за жена на годината во различни категории. Пог...
Жена на годината според списанието Космополитен (фото)

16 коњи што личат на Мајли Сајрус

Овие 16 фотографии покажуваат дека Мајли Сајрус всушност личи на најграцозното животно - коњ, но во момен...
16 коњи што личат на Мајли Сајрус (фото)

Кејт Мос разголена за 60тиот роденден на Плејбој

Кејт Мос е одбрана како лице за насловната страница која ќе ја одбележи 60 годишнината од постоењето на П...
Кејт Мос разголена за 60тиот роденден на Плејбој (фото)

Лејди Гага во фустан со ликот на Мона Лиза

Лејди Гага продолжува да ја покажува својата откачена мода. Таа вчера била забележана како го нашпушта св...
Лејди Гага во фустан со ликот на Мона Лиза (фото)

Роберт Патинсон е втор најсекси маж според Glamour UK, но кој е прв?

Листата на Glamour UK ќе отвори жестока дебата помеѓу обожавателките на Man of Steel, Twilght и Hunger Ga...
Роберт Патинсон е втор најсекси маж според Glamour UK, но кој е прв? (фото)

Бијонсe и Џеј Зи ќе станат вегани

Бијонсe и Џеј Зи работат на еден нов заеднички проект. Проектот е тие да станат вегани во наредните 3 нед...
Бијонсe и Џеј Зи ќе станат вегани (фото)

Викторија Бекам не сака да се врати во Спајс Грлс

Поранешната членка на Спајс Грлс, Мел Б, крои планови како повторно да ги обедини сите членки на групата ...
Викторија Бекам не сака да се врати во Спајс Грлс (фото)

Најлошиот фустан на "British Fashion Awards"

На Британските Модни Награди можете да се изнагледате убави фустани кои ги носат прекрасните модели и јав...
Најлошиот фустан на "British Fashion Awards" (фото)

Најдобрите фотографии на Ријана

Разгледајте ги овие фотографии од прекрасната Ријана. Со текот на годините таа смени многу имиџи, но кој ...
Најдобрите фотографии на Ријана (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com