ШОУ БИЗНИС

Викторија и Дејвид Бекам на црвениот тепих со своите синови

Дејвид Бекам се појави со неговата жена и тројца синови на црвениот тепих. Тие го подржуваа својот татко ...
Викторија и Дејвид Бекам на црвениот тепих со своите синови (фото)

Славни личности кои умреле од сида

Кога не користите заштита за време на сексуалниот однос, многу е лесно да заболите од Хив вирусот. Еве ед...
Славни личности кои умреле од сида (фото)

Почина ѕвездата од "Fast and Furious"

Paul Walker ѕвездата од филмот "Fast and Furious" почина во сообракајна несреќа која се случила вчера. То...
Почина ѕвездата од "Fast and Furious" (фото)

Мајкл Џордан ќе стане татко по четврти пат

Познатиот кошаркар Мајкл Џордан ќе стане татко по четврти пат. Тој пред седум месеци на 27ми април се оже...
Мајкл Џордан ќе стане татко по четврти пат (фото)

Денот на благодарноста во домот на Кардашијан

Погледнете одблиску како изгледаше денот на благодарноста кај семејствата Кардашијан и Џенер. Тие за јавн...
Денот на благодарноста во домот на Кардашијан (фото)

Роби Вилијам е 49 проценти геј?

Роби Вилијам призна дека е 49 проценти геј. Ова може да им дојде како шок на сите девојки кои се вљубени ...
Роби Вилијам е 49 проценти геј? (фото)

Најчудни имиња на децата на познатите

По се изгледа трендот кај познатите да си ги именуваат децата што почудно во последно време станува се по...
Најчудни имиња на децата на познатите (фото)

Принцот Вилијам запеа со Џон Бон Џови и Тејлор Свифт

Војводата од Кембриџ во вторникот присуствуваше на хуманитарната гала Winter Whites Gala во Кенсингтонска...
Принцот Вилијам запеа со Џон Бон Џови и Тејлор Свифт (фото)

Лејди Гага екстравагантна и на аеродром!

Лејди Гага секогаш не изненадува со нејзиниот екставагантен стајлинг. Таа на нејзиниот концерт во Токио с...
Лејди Гага екстравагантна и на аеродром! (фото)

Парис Хилтон го користи Бекам?!

Додека Дејвид Бекам гледаше боксерски меч во првите редови на арената, во позадина може да се забележи Па...
Парис Хилтон го користи Бекам?! (фото)

5 мистериозни смртни случаи на холивудски актерки

За холивудските ѕвезди секогаш се слушаат спекулации, па дури и по нивната смрт. Некои од овие ѕвезди си ...
5 мистериозни смртни случаи на холивудски актерки (фото)

Анџелина Џоли потроши 12,2 милиони долари за роденденскиот подарок на Бред Пит

Љубовта помеѓу Анџелина Џоли и Бред Пит никогаш не била спорна. Но, никој не очекуваше дека таа за негови...
Анџелина Џоли потроши 12,2 милиони долари за роденденскиот подарок на Бред Пит (фото)

Дизни го најави „Алиса во земјата на чудата 2“ со Џони Деп и Миа Васиковска

По цел месец спекулации, во петокот Дизни конечно ја објави најавата за вториот дел од „Алиса во земјата ...
Дизни го најави „Алиса во земјата на чудата 2“ со Џони Деп и Миа Васиковска (фото)

Среќен 21ви роденден Мајли!

Мајли Сајрус денес го слави својот 21 година, а МТВ како роденденски подарок ќе и го посветат целиот ден....
Среќен 21ви роденден Мајли! (фото)

Леонардо Ди Каприо донираше 3 милиони за спасување на тигрите во Непал

Леонардо Ди Каприо донираше 3 милиони долари на Светскиот фонд за диви животни, кои работат на тоа да ги ...
Леонардо Ди Каприо донираше 3 милиони за спасување на тигрите во Непал (фото)

Пинк низ годините

Погледнете како Пинк се менуваше со текот на годините, и дознајте ги сите важни работи за неа!
Пинк низ годините (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com