ШОУ БИЗНИС

Хју Џекмен дијагностициран со рак на кожата?

Познатиот актер Хју Џекмен, вчера на својот официјален Инстаграм профил, изјави дека неговата жена го нат...
Хју Џекмен дијагностициран со рак на кожата? (фото)

Кендал Џенер ги следи стапките на својата сестра Ким Кардашиан

Со штотуку наполнети 18 години малата сестра на Ким Кардашиан не чека ни минута за да ја презентира своја...
Кендал Џенер ги следи стапките на својата сестра Ким Кардашиан (фото)

Ким е топлес во новото видео на Кание (видео)

Кание Вест за првпат го презентираше новиот видео запис за песната "Bound 2" во шоуто на Елен Деџенерис, ...
Ким е топлес во новото видео на Кание (видео) (фото)

Како изгледа Бернадет од Big Bang Theory во приватен живот?

Мелиса Рауч ги извади очилата, нејзиниот заштитен знак во серијата “Big Bang Theory”, а воедно и поголеми...
Како изгледа Бернадет од Big Bang Theory во приватен живот? (фото)

Ретки фотографии од славни личности

Познатите во лежерно и опуштено издание - фотографирани во детството, со нивните пријатели или „зад сцена...
Ретки фотографии од славни личности (фото)

Среќен роденден Рејчел МекАдамс!

Родена во Онтарио, Канада, таа на 4 годишна возраст почнала да тренира уметничко лизгање, а се откажала н...
Среќен роденден Рејчел МекАдамс! (фото)

Говорот на Анџелина Џоли на Governors Awards

Анџелина Џоли ја доби позлатената статуетка за хуманитарна работа и кариера, а Стив Мартин, Анџела Ленсбе...
Говорот на Анџелина Џоли на Governors Awards (фото)

Тејлор Свифт блесна во шоуто на Викторија Сикрет

Шоуто на Викторија Сикрет е настан кој секоја жена сонува да го посети барем еднаш во животот. Гламур, пр...
Тејлор Свифт блесна во шоуто на Викторија Сикрет (фото)

Лејди Гага ќе се дружи со жабата Кермит за Денот на Благодарноста

Кога Лејди Гага одлучи да се појави на ТВ екрани за Денот на Благодарноста, знаеше дека треба да се обрат...
Лејди Гага ќе се дружи со жабата Кермит за Денот на Благодарноста (фото)

Кејт Мос за јубилејот на Плејбој

За 60тиот роденден на магазинот Плејбој, Кејт Мос ја заслужи честа да ја краси насловната страница на спи...
Кејт Мос за јубилејот на Плејбој (фото)

16 годишната Малала ја освои публиката на доделувањето на Гламур наградите

16 годишната образована активистка Малала беше една од присутните на доделувањето на Гламур наградите во ...
16 годишната Малала ја освои публиката на доделувањето на Гламур наградите (фото)

Во што се претвори Тајра Бенкс?

Таа е една од најпосакуваните топ модели во светот, или беше, сеедно, Тајра е таа што не научи да се смее...
Во што се претвори Тајра Бенкс? (фото)

Кејти Пери се вери?

На Кејти Пери фустанот не и беше единственото нешто што блескаше на неа, на нејзината рака можеше да се з...
Кејти Пери се вери? (фото)

Кога на Мајли и се пуши, нема време за чекање

Мајли Сајрус ја зацементира својата репутација на лоша девојка на сцената за време на доделувањето на МТВ...
Кога на Мајли и се пуши, нема време за чекање (фото)

Најмодерниот човек за 2013 според GQ - Дејвид Бекам

Дејвид Бекам е можеби најпопуларниот фудбалер кај женската популација. Освен жените што го сметаат за уба...
Најмодерниот човек за 2013 според GQ - Дејвид Бекам (фото)

Дејвид Боуви во гламурозен краток филм за Луис Витон

Во четвртокот излезе извонреден краток филм за модниот гигант Луис Витон, во кој главна улога имаат музич...
Дејвид Боуви во гламурозен краток филм за Луис Витон (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com