ШОУ БИЗНИС

Домот на Мајкл Џордан на аукција

Мајкл Џордан живее како крал повеќе од 20 години, неодамна се ожени со помлада, шпанска верзија од негова...
Домот на Мајкл Џордан на аукција (фото)

Модата за време на гала вечерата на Музејот на модерен филм

Кога ќе го забележите присуството на Карл Лагерфилд меѓу присутните на било која церемонија, прво нешто ш...
Модата за време на гала вечерата на Музејот на модерен филм (фото)

Што донесе Деми Мур од Индија?

Деми Мур си донесе еден поинаков сувенир од патувањето во Индија, а тоа е нејзин сопствен гуру. Таа беше ...
Што донесе Деми Мур од Индија? (фото)

Сестрите Олсен со нов парфем

Добра вест за сите тајни и не толку тајни обожавателки на сестрите Олсен, тие само што го лансираа нивнио...
Сестрите Олсен со нов парфем (фото)

Кејт и Вилијам сакаат уште едно бебе?

Кралскиот пар сака нивниот син Џорџ што побргу да добие брат или сестра. Според нивните изјави тие сакаат...
Кејт и Вилијам сакаат уште едно бебе? (фото)

Мерлин Монро на новата кампања на Шанел!?

Модниот гигант Шанел ја промовираше својата нова кампања за парфемот Шанел бр.5 во која, верувале или не,...
Мерлин Монро на новата кампања на Шанел!? (фото)

Се продава имотот на Џеки и Џон Кенеди

Единствената куќа која Џон и Џеки Кенеди некогаш ја изградија заедно се најде на маркетот, со цена од имп...
Се продава имотот на Џеки и Џон Кенеди (фото)

Сијара му кажа ДА на 15-каратниот свршенички прстен

Во кој и да е друг случај, причина за голема фама би бил фустанот кој го носеше Сијара на специјалната пр...
Сијара му кажа ДА на 15-каратниот свршенички прстен (фото)

Селена Гомез е голема девојка

Дека Селена Гомез е голема девојка е несомнено, таа го покажа својот бунтовнички дух добро криејќи еден д...
Селена Гомез е голема девојка (фото)

Младата бунтовничка Луисана Лопилато по бременоста

Младата бунтовничка Луисана Лопилато го роди своето прво дете со својот сопруг Мајкл Бубле во август годи...
Младата бунтовничка Луисана Лопилато по бременоста (фото)

Докторот кој го уби Мајкл Џексон се враќа на работа

Докторот кој го уби кралот на попот со предозирање со анестетици, има желба да ѝ се врати на медицината п...
Докторот кој го уби Мајкл Џексон се враќа на работа (фото)

Почина рок-легендата Лу Рид

Лу Рид, роден како Луис Алан Рид, роден во Бруклин, Њујорк, почина на 71-годишна возраст. Причината на см...
Почина рок-легендата Лу Рид (фото)

Што се случи со Орландо Блум и Миранда Кер?

Еден од најсексaпилните парови на планетава, Миранда Кер и Орладно Блум, ја најавија својата разделба по ...
Што се случи со Орландо Блум и Миранда Кер? (фото)

Како Холивуд ја слави ноќта на вештерките?

Некои луѓе го користат празникот по повод ноќта на вештерките како изговор за да се облечат во страшни „а...
Како Холивуд ја слави ноќта на вештерките? (фото)

Кој „вреди“ повеќе во предбрачниот договор на Ким и Кание?

Да, Ким и Кание ќе потпишат предбрачен договор! Ова можеби нема да изненади многумина, но во Холивуд веќе...
Кој „вреди“ повеќе во предбрачниот договор на Ким и Кание? (фото)

Музичките икони и нивните „близнаци“ од денешницата

Музичките икони од 90-тите години пленеа со нивниот уникатен стил и останаа запаметени до ден-денес, а мо...
Музичките икони и нивните „близнаци“ од денешницата (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com