ШОУ БИЗНИС

Големите ѕвезди на малите екрани

Се чини дека секој ден некој од големите филмски ѕвезди преминува во светот на малите екрани. Како на при...
Големите ѕвезди на малите екрани (фото)

Кралската крштевка на принц Џорџ

Крштевката на младиот принц Џорџ се одржа во палатата Св. Џејмс. Принцот беше облечен во реплика на кралс...
Кралската крштевка на принц Џорџ (фото)

Се верија Ким и Кание

Кание Вест ја запроси Ким по 18 месеци врска, неколку дека по неговата изјава дека планира да се ожени „е...
Се верија Ким и Кание (фото)

Ријана не е пожелна во Абу Даби

Интернационалната „лоша-девојка" Ријана беше истерана од Sheikh Zayed џамијата во Абу Даби откако учеству...
Ријана не е пожелна во Абу Даби (фото)

Кирстен Бел се омажи во тајност

Актерката Кирстен Бел ја потврди гласината за нејзината мажачка со објавување на Твитер-страницата дека к...
Кирстен Бел се омажи во тајност (фото)

Шерон Стоун плени и на 55 години

На 55-годишна возраст Шерон Стоун има тело на коe многумина би ѝ завидувале, а таа не се обидува воопшто ...
Шерон Стоун плени и на 55 години (фото)

Дизни ѕвезди кои заслужуваат камбек

Исповед: и после цели десет години од кога серијата Lizzie McGuire за првпат се појави на нашите екрани, ...
Дизни ѕвезди кои заслужуваат камбек (фото)

Кели Брук во прегратките на мистериозен маж

Дени Чиприани е последното нешто на умот на Кели во моментотов, откако таа беше видена во прегратките на ...
Кели Брук во прегратките на мистериозен маж (фото)

Ријана ја извиси Рози Хантингтон-Вајтли

Моделката остана разочарана кога поп-ѕвездата Ријана не се појави на закажаниот состанок во петокот.
Ријана ја извиси Рози Хантингтон-Вајтли (фото)

Вереничките прстени на славните

Ким Кардашиан се „отараси" од вереничкиот прстен од нејзиниот неуспешен брак со Крис Хамфрис, от...
Вереничките прстени на славните (фото)

Модата на Performing Arts Gala во Беверли Хилс

Четвртокот вечер беше и не толку обична за холивудскиот свет, тие беа сведоци на гала вечер, организирана...
Модата на Performing Arts Gala во Беверли Хилс (фото)

Ејми Поeлер и Тина Феј запливаа во водителските води

Конечно некој да нѐ послуша! Урнебесно забавните комичарки Тина Феј и Еjми Поeлер ќе имаат чест да водат,...
Ејми Поeлер и Тина Феј запливаа во водителските води (фото)

Во домот на Гвинет Палтроу и Крис Мартин

Домот на Гвинет Палтроу и Крис Мартин изобилува со топлина и различни стилови, многу елеганција и британс...
Во домот на Гвинет Палтроу и Крис Мартин (фото)

Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли?

Тие се заедно долго време, имаат многу деца и се многу заљубени. Па што чекаат? Сите сакаме да ја видиме ...
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли? (фото)

Кејт Мос и Џони Деп повторно заедно?

Кејт Мос и Џони Деп се обединуваат повторно за потребите на новото музичко видео на Пол Макартни за песна...
Кејт Мос и Џони Деп повторно заедно? (фото)

Фарел Вилијамс се ожени!

Фарел Вилијамс се ожени со својата долгогодишна девојка, моделот Хелен Ласичан во Мајами минатит викенд. ...
Фарел Вилијамс се ожени! (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com