ШОУ БИЗНИС

Постери со oргазам-изрази од актерите во филмот Nymphomaniac

Кампањата на новиот филм на режисерот Ларс Вон Триер наречен "Nymphomaniac" се состои од постер...
Постери со oргазам-изрази од актерите во филмот Nymphomaniac (фото)

Ријана руши рекорди во Африка

Ријана во моментов креира историја во Африка, таа е најмладата ѕвезда во историјата која успеа да го напо...
Ријана руши рекорди во Африка (фото)

Погледнете го новиот документарен филм на Џеј Зи

Документарниот филм на Џеј Зи конечно виде бел ден, Made In America го имаше своето деби синоќа, во исто ...
Погледнете го новиот документарен филм на Џеј Зи (фото)

Рита Ора за Шанел со прошетка низ Париз

22годичната пејачка си поминува прекрасно за време на снимањето на новата рекламна кампања на Шанел со Ка...
Рита Ора за Шанел со прошетка низ Париз (фото)

Филмски двојки во кои не се пронајдовме

Да се разбереме, никој не рече дека овие филмови не чинат. Ниту пак дека актерите се лоши (во поголемиот ...
Филмски двојки во кои не се пронајдовме (фото)

Мајкл Даглас лажеше за типот на рак од кој боледуваше

Мајкл Даглас ѝ призна на јавноста дека лажеше за типот на рак од кој боледуваше. Тоа беше времето кога се...
Мајкл Даглас лажеше за типот на рак од кој боледуваше (фото)

Ријана со нова традиционална маори тетоважа

Секој нов ден е нов предизвик за Рири. Овојпат, досадувајќи се во хотелот во Нов Зеланд, реши да го напра...
Ријана со нова традиционална маори тетоважа (фото)

2013 Шкотски модни награди

Минатата ноќ се случи прослава по повод доделување на шкотските модни награди, во познатиот Dover House, ...
2013 Шкотски модни награди (фото)

Незаборавни холивудски тела обликувани по потреба за филм

Тие можеби се благословени со добар изглед уште од раѓање, но кога се работи за обликување на тело потреб...
Незаборавни холивудски тела обликувани по потреба за филм (фото)

Вил и Грејс повторно заедно на црвениот тепих!

Тие се едни од најпрепознатливите лица од малите екрани! Токму затоа токму тие двајца го украдоа центарот...
Вил и Грејс повторно заедно на црвениот тепих! (фото)

Успешните диети на познатите

Не се сите холивудски ѕвезди родени со фигури од соништата. Многу од нив јавно го искусиле макотрпното гу...
Успешните диети на познатите (фото)

Пријателства меѓу познатите стекнати уште од нивните школски денови

Кој рече дека не е мал светот! Холивудските ѕвезди во своите средношколски денови биле само обични луѓе к...
Пријателства меѓу познатите стекнати уште од нивните школски денови (фото)

Булок и Клуни на премиерата на "Gravity"

Сандра Булок и Џорџ Клуни ја прославија американската премиера на долго очекуваниот трилер филм на режисе...
Булок и Клуни на премиерата на "Gravity" (фото)

Кејт Мос со нова колекција за Топ Шоп

Дали се сеќавате на колекциите што Кејт ги дизајнираше за гигантот Топ Шоп во периодот од 2007-2010 годин...
Кејт Мос со нова колекција за Топ Шоп (фото)

Бред Пит со шопинг од 250.000 долари за сопругата

Сигурно не е лесно да си родител на шест мали деца. И Бред Пит тоа го разбира, па очигледно е дека сака д...
Бред Пит со шопинг од 250.000 долари за сопругата (фото)

Кара Делевињ со нов филм

Моделот Кара Делевињ си дочека уште една филмска улога, овој пат заедно со Амбер Херд, Џим Стургес и Били...
Кара Делевињ со нов филм (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com