ШОУ БИЗНИС

Бредли Купер ја покачува температурата покажувајќи ги мускулите во Хаваи

Сѐ што Бредли Купер треба да направи за да добие која било жена е да ја соблече маицата. На наша голема ж...
Бредли Купер ја покачува температурата покажувајќи ги мускулите во Хаваи (фото)

Ким ја покажа новата фигура во Париз

Таа полека се враќа во нејзината топ форма, и облеката која ги слави нејзините облини е повторно во плака...
Ким ја покажа новата фигура во Париз (фото)

Миранда Кер со храбро деколте за време на Париската Модна недела

Како еден од најатрактивните модели на планетата, нема да се изненадиме ако сите погледи се вртат околу н...
Миранда Кер со храбро деколте за време на Париската Модна недела (фото)

Марк Џејкобс ќе се збогува со Луи Витон?

Kомпанијата Луи Витон има големо влијание врз самиот Марк Џејкобс - бренд на истоимениот дизајнер - чија ...
Марк Џејкобс ќе се збогува со Луи Витон? (фото)

Легендарни модни грешки на познатите

Бидејќи се под постојан надзор од папараците, тие не смеат да си дозволат да прават грешки, посебно не во...
Легендарни модни грешки на познатите (фото)

Роузи Хантингтон Вајтли и Џејсон Статам сепак не се разделуваат

Парот од соништата, Роузи Хантингтон Вајтли и Џејсон Статам ги занемарија гласините за нивната разделба и...
Роузи Хантингтон Вајтли и Џејсон Статам сепак не се разделуваат (фото)

И на 40 години во топ форма!

Лични тренери, здрава исхрана, пластични операции и што ли уште не, е заслужен фактор за овие ѕвезди кои ...
И на 40 години во топ форма! (фото)

Топлес феминистки ја саботираат Модната недела во Париз

Холи Меј Сакер ја чекореше пистата за Дона Каран од сезона пролет-лето 2014 за време на Париската модна н...
Топлес феминистки ја саботираат Модната недела во Париз (фото)

Ladybook препорачува: Стенд ап комеди со Amy Schumer

Ејми Шумер (Amy Schumer) е едно од имињата кое многу бргу се искачува ва врвот во светот на комедијата, п...
Ladybook препорачува: Стенд ап комеди со Amy Schumer (фото)

Мајли на нова насловна страна и со нова тетоважа

Мајли ја стави својата 10та по ред тетоважа за време на интервјуто за списанието "Rolling Stone", чија на...
Мајли на нова насловна страна и со нова тетоважа (фото)

Летни фотографии од телефоните на познатите

Освен тоа што цело време се следени од папараци или се на снимање едиторијали, познатите обожуваат да се ...
Летни фотографии од телефоните на познатите (фото)

Девојките (Girls) се враќаат позгодни од било кога

ТВ серијата "Girls" се враќа со нова сезона која почнува со снимање во јануари 2014, а девојките кои ги г...
Девојките (Girls) се враќаат позгодни од било кога (фото)

Лејди Гага во Твитер војна со Адам Ливајн од Марун 5

Ова е еден несекојдневенспој на две познати личности кои се нашле во јавна расправа - фронтменот на Марун...
Лејди Гага во Твитер војна со Адам Ливајн од Марун 5 (фото)

Селена Гомез на приватен состанок со Ана Винтор

Иако дел од турнејата во Русија и беше откажана поради проблеми со визата, Селена Гомез не изгледаше загр...
Селена Гомез на приватен состанок со Ана Винтор (фото)

Модата на Еми наградите 2013

За сите љубители на ТВ сериите, за оние кои со нетрпение ја чекаат следната епизода да излезе, за сите из...
Модата на Еми наградите 2013 (фото)

Ким Кардашиан со помалку драма во новата сезона на "Keeping up with Kardashians"

Нема нешто што кланот Кардашианс нема да го направи за повеќе публицитет, но кога се работи за неговиот н...
Ким Кардашиан со помалку драма во новата сезона на "Keeping up with Kardashians" (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com