ШОУ БИЗНИС

Лиам Хемсворт и го остави вереничкиот прстен на Мајли Сајрус по разделбата

Додека Лиам Хемсворт веќе ужива во прегратките на прекрасната пејачка/актерка Иза Гонзалез, Мајли Сајрус ...
Лиам Хемсворт и го остави вереничкиот прстен на Мајли Сајрус по разделбата (фото)

Актерката Кери Вашингтон прогласена за најдобро облечена жена според магазинот People

Ѕвездата од серијата „Скандал", Кери Вашингтон(36), победи во трката за најдобро облечени жени според маг...
Актерката Кери Вашингтон прогласена за најдобро облечена жена според магазинот People (фото)

Бритни Спирс потпиша 30 милионски договор за 50 настапи

Поп-дивата од 90тите утрово ги потврди сомнежите на многумина, во емисијата „Добро Утро Америка" кога изј...
Бритни Спирс потпиша 30 милионски договор за 50 настапи (фото)

„Пантомима" забава за 25 годишнината на списанието AnOther во Лондон

На Модната недела во Лондон можеби и дојде крајот, но сигурно не и на гламурозните забави. Така вчера спи...
„Пантомима" забава за 25 годишнината на списанието AnOther во Лондон (фото)

Ријана поднесе тужба против предходниот сопственик на куќата во Беверли Хилс

Суперѕвездата поднесе тужба против претходниот сопственик на нејзината куќа во Беверли Хилс, која пејачка...
Ријана поднесе тужба против предходниот сопственик на куќата во Беверли Хилс (фото)

Кара Делевињ и Рита Ора со нови тетоважи

Додека се ширеа гласини дека познатата „двојка" Кара Делевињ и нејзината „женичка" Рита Ора ги оладиле св...
Кара Делевињ и Рита Ора со нови тетоважи (фото)

Најсекси британски актери

Британија нема кратка листа на секси актери. Се чини дека секој ден се појавува по некој нов кој ја вооду...
Најсекси британски актери (фото)

Моменти од свадбите на познатите

Гламур, раскош, прекрасни дами во бело и харизматични мажи. Свадбите на славните секогаш се направени со ...
Моменти од свадбите на познатите (фото)

Успешни холивудски бракови

Сите знаеме дека холивудските бракови не траат долго, па сметаме дека убаво е да се слушне како некои од ...
Успешни холивудски бракови (фото)

Неколку интересни факти за Рајан Гослинг

Веројатно постојат милион интересни факти кои веќе ги знаете за Ryan Gosling со оглед на тоа што тој е ед...
Неколку интересни факти за Рајан Гослинг (фото)

Фризурите на Лејди Гага

Лејди Гага на сите ни е позната по несекојдневениот стил на облекување, кој навистина отскокнува од остан...
Фризурите на Лејди Гага (фото)

Добредојдовте на сајтот што го разби малерот

Голем ден пред нас, маичките облечени наопаку, на нозете различни чорапи, викаат мора некако да се разбие...
Добредојдовте на сајтот што го разби малерот (фото)

How I Met Your Mother конечно ја откри мајката

По цели 8 сезони на CBS и долгиот вовед во расплетот кој започна минатата сезона, комичната серија конечн...
How I Met Your Mother конечно ја откри мајката (фото)

Колку чинат 15 минути со Кристин Стујард?

Колку би платиле Вие за да се дружите со ѕвездата на Twilight, Кристин Стујард и нејзината чудна насмевка...
Колку чинат 15 минути со Кристин Стујард? (фото)

Ријана повторно напаѓа, но овој пат со многу непристојна чанта

Таа го поминува своето време настапувајки насекаде низ светот, па бессомнено е дека Ријана е свесна за ра...
Ријана повторно напаѓа, но овој пат со многу непристојна чанта (фото)

Бредли Купер е мамин син

Најверојатно поголем дел од вас бевте заслепени од убавината на Бредли Купер, уште пред тој да биде ѕвезд...
Бредли Купер е мамин син (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com