ШОУ БИЗНИС

Луисана Лопилато и Мајкл Бубле го очекуваат третото дете

На црвениот тепих на Juno Awards 2018 во Канада, Луисана Лопилато во придружба на својот сопруг го покажа...
Луисана Лопилато и Мајкл Бубле го очекуваат третото дете (фото)

Хајди Клум фотографирана како се бакнува со новото момче - дознајте за кого се работи

Се сеќавате ли на групата Токио Хотел, која на почетокот на 2000-тите беше навистина популарна, а тинејџе...
Хајди Клум фотографирана како се бакнува со новото момче - дознајте за кого се работи (фото)

Парис Џексон и Кара Делевин се во љубовна врска?

Ќерката на Мајкл Џексон, 19-годишната Парис и познатиот модел, 25-годишната Кара беа фотографирани како с...
Парис Џексон и Кара Делевин се во љубовна врска? (фото)

Антонио Бандерас со избричени веѓи и глава - погледнете ги фотографиите

57-годишниот актер на премиерата на „Genius Picasso“, каде ја игра улогата на Пабло Пикасо, се појави со ...
Антонио Бандерас со избричени веѓи и глава - погледнете ги фотографиите (фото)

Деми Ловато: За првпат сакав да се самоубијам кога имав 7 години

Деми Ловато неодамна ја прослави шестата година како е трезвена и во едно интервју отворено зборуваше за ...
Деми Ловато: За првпат сакав да се самоубијам кога имав 7 години (фото)

Кралски скандал: објавени топлес фотографии од Меган Маркл

За само два месеци принцот Хари и Меган Маркл ќе стапат во брак и додека сите медиуми објавуваат фотограф...
Кралски скандал: објавени топлес фотографии од Меган Маркл (фото)

Зошто целиот свет го мрази Марк Закерберг?

Во моментов, Марк Закенберг е еден од најомразените личности во светот, но што всушност се случи за тоа д...
Зошто целиот свет го мрази Марк Закерберг? (фото)

Синтија Никсон се кандидира за гувернер на Њујорк

По неколку недели шпекулирање, потврдено е дека ѕвездата од серијата „Сексот и градот“, глумицата Синтија...
Синтија Никсон се кандидира за гувернер на Њујорк (фото)

Бела Хадид и Кендал Џенер топлес на плажа

Познато е дека Кендал Џенер и Бела Хадид постојано се дружат и споделуваат заеднички фотографии на своите...
Бела Хадид и Кендал Џенер топлес на плажа (фото)

Фотографиите потврдија: Ема Вотсон има ново момче

Нашата омилена ѕвезда од „Хари Потер“ има момче! Веќе некое време кружеа гласини дека Ема Вотсон има ново...
Фотографиите потврдија: Ема Вотсон има ново момче (фото)

Кендал Џенер: „Под дејство на алкохол ставив тетоважа на усната“

Една вечер во септември 2016 година, Кендал под дејство на алкохол одлучила да го истетовира зборот „meow...
Кендал Џенер: „Под дејство на алкохол ставив тетоважа на усната“ (фото)

Драма на Американски Идол: млад пејач се кае поради првиот бакнеж со Кети Пери

Додека некои сонуваат за бакнеж со познатата пејачка Кери Пери, за младиот Бенцамин Глејз тоа баш и не бе...
Драма на Американски Идол: млад пејач се кае поради првиот бакнеж со Кети Пери (фото)

Џиџи Хадид и Зејн Малик споделија тажна вест со фановите

25-годишниот пејач и 22-годишниот модел одлучија да стават крај на својата двегодишна врска. Тие на своит...
Џиџи Хадид и Зејн Малик споделија тажна вест со фановите (фото)

Почина најголемиот ум на денешницата

Стивен Хокинг, на 76-годишна возраст, почина во својот дом во Кембриџ.
Почина најголемиот ум на денешницата (фото)

10 работи кои Меган Маркл ги прави за да биде во добра форма

За само неколку месеци Меган Маркл ќе ја видиме во невестински фустан (едвај чекаме да видиме како ќе изг...
10 работи кои Меган Маркл ги прави за да биде во добра форма (фото)

Калуѓерка почина на судењето на Кети Пери

Калуѓерката која била дел од судењето против поп ѕвездата Кети Пери поради продажбата на манастирот во Ло...
Калуѓерка почина на судењето на Кети Пери (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com