ШОУ БИЗНИС

Совршена девојка на Инстаграм: Шуду ја крие најбизарната тајна

Дали и вие сте во листата на Followers на Инстаграмот на shudu.gram? Доколку сте тогаш веќе ви е позната ...
Совршена девојка на Инстаграм: Шуду ја крие најбизарната тајна (фото)

Spice Girls ќе настапуваат на свадбата на принцот Хари и Меган Маркл?

Дали една од нашите најомилени женски групи повторно ќе се појави на сцената? Откако Мел Б изјави дека Sp...
Spice Girls ќе настапуваат на свадбата на принцот Хари и Меган Маркл? (фото)

Марго Роби: Моето семејство сака да се откажам од актерството

Животот на славните, светски актери воопшто не е едноставен. Додека ги гледаме на телевизија и додека чит...
Марго Роби: Моето семејство сака да се откажам од актерството (фото)

Оскари - гламурозна ноќ со спектакуларни фустани!

Во што беа облечени познатите? Фустани со многу бои, радост, оптимизам и страст.
Оскари - гламурозна ноќ со спектакуларни фустани! (фото)

Сцената на 90. издание на Оскарите украсена со 45 милиони кристали

Веќе зборувавме за тоа кој ќе биде водител на 90. издание на Наградите на академијата и кој сѐ е номинира...
Сцената на 90. издание на Оскарите украсена со 45 милиони кристали (фото)

Најсекси бакнеж досега: Ештон Кучер и Мила Кунис се бакнаа пред камерата Kiss Cam

Се сеќавате на камерата Kiss Cam, која во публиката бара заљубени двојки, кои треба да се бакнат за време...
Најсекси бакнеж досега: Ештон Кучер и Мила Кунис се бакнаа пред камерата Kiss Cam (фото)

Ким Кардашијан ја објави првата фотографија со ќерката Чикаго

Семејството Кардашијан е постојано главна тема за разговор, а во последници месеци особено се зборуваше з...
Ким Кардашијан ја објави првата фотографија со ќерката Чикаго (фото)

Емили Ратајковски во комбинација од Zara се омажи за Себастијан Беар-Меклард

Познатиот модел, 26-годишната Емили Ратајковски навистина нѐ изненади сите со објавата дека се омажи за н...
Емили Ратајковски во комбинација од Zara се омажи за Себастијан Беар-Меклард (фото)

Ова видео докажува дека Вил Смит е најдобриот татко на светот

Вил Смит ја доби титулата „најкул татко на светот“ со ова пародично видео.
Ова видео докажува дека Вил Смит е најдобриот татко на светот (фото)

Славни личности кои се венчаа тајно

Во светот на богатите и славните, многу од нив сакаат да го прослават овој ден далеку од очите на јавност...
Славни личности кои се венчаа тајно (фото)

10 италијански убавици во чест на модната недела во Милано

На вториот ден од модната недела во Милано, нема подобар ден за да ја прославиме италијанската убавина и ...
10 италијански убавици во чест на модната недела во Милано (фото)

5 Влијателни модни икони - од Ријана до Соланж Ноулс

Тие се моќни, талентирани, убави, извонредни, секоја во својата област. Тие се извор на инспирација за ми...
5 Влијателни модни икони - од Ријана до Соланж Ноулс (фото)

6 пати кога Меган Маркл беше облечена како Викторија Бекам

Погледнете ги парчињата облека во кои тие изгледаa туку речиси исто.
6 пати кога Меган Маркл беше облечена како Викторија Бекам (фото)

Како Блејк Лајвли изгуби 27 килограми на здрав начин

Актерката ја роди својата втора ќерка, Инес, во септември 2016
Како Блејк Лајвли изгуби 27 килограми на здрав начин (фото)

Богати и славни

Што е подобро отколку да се биде богат и познат? Да се омажите за некој кој е исто така богат и познат.
Богати и славни (фото)

Господин и госпоѓа Греј на премиерата на Fifty Shades Freed во Париз

Анастасија и Кристијан Греј - елегантни и гламурозни на премиерата во градот на љубовта.
Господин и госпоѓа Греј на премиерата на Fifty Shades Freed во Париз (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com