ШОУ БИЗНИС

Топ 10 машки модели на сите времиња

Можеби не ги знаете по име и презиме, но сигурно сте ги виделе во некои рекламни кампањи, музички видеа и...
Топ 10 машки модели на сите времиња (фото)

Долгоочекуваното обединување на Spice Girls

Женскиот бенд конечно ќе се обедини повторно. Еве како коментираа тие на Инстаграм
Долгоочекуваното обединување на Spice Girls (фото)

Кајли Џенер конечно стана мајка!

По многуте шпекулации, гласините се потврдени. Кајли стана мајка.
Кајли Џенер конечно стана мајка! (фото)

9 најдобри цитати на Донатела Версаче

Ви претставуваме 9 незборавни цитати од Донатела Версаче.
9 најдобри цитати на Донатела Версаче (фото)

5 Работи кои не сте ги знаеле за Бела Хадид

Нејзината наклонетост кон публицитет не значи дека е како отворена книга. Ова се 5 работи коишто најверој...
5 Работи кои не сте ги знаеле за Бела Хадид (фото)

Кејт Мидлтон и Принцот Вилијам имаат мебел од ИКЕА во Кенсингтонската Палата

И покрај милионите, Принцот Вилијам и Кејт купуваат мебел на склопување од ИКЕА.
Кејт Мидлтон и Принцот Вилијам имаат мебел од ИКЕА во Кенсингтонската Палата (фото)

Бред Пит и неговите 10 најдобри филмови нè потсетуваат зошто сè уште го сакаме овој секс симбол

Акутелен уште во 90-тите, денес, на 54 години, тој продолжува да биде еден од најпосакуваните и сакани ак...
Бред Пит и неговите 10 најдобри филмови нè потсетуваат зошто сè уште го сакаме овој секс симбол (фото)

Незаборавните гости на Опра Винфри

Од Ленс Армстронг признавајќи ја употребата на дрога, до нервниот слом на Ријана, Опра Винфри е жената ко...
Незаборавните гости на Опра Винфри (фото)

Се чини дека Меган Маркл го избра свадбениот дизајнер

За само четири месеци, Меган Маркл ќе се венча со принцот Хари, што ќе биде настан на столетието. E! News...
Се чини дека Меган Маркл го избра свадбениот дизајнер (фото)

Првиот свадбен танц: 10 славни парови ги откриваат песните кои тие ги избрале

Паровите посветуваат часови и часови во потрага по совршената песна за својот прв свадбен танц како браче...
Првиот свадбен танц: 10 славни парови ги откриваат песните кои тие ги избрале (фото)

Меган Маркл ги избриша сите профили на социјалните мрежи

Веста за свршувачката на принцот Хари и Меган Маркл привлече навистина големо внимание низ целиот свет, а...
Меган Маркл ги избриша сите профили на социјалните мрежи (фото)

Парис Хилтон му кажа „да“ на Крис Зилка

Парис возбудена и среќна му кажа Да на Крис Зилка!
Парис Хилтон му кажа „да“ на Крис Зилка (фото)

Најдобрите модни комбинации на Кејт Мидлтон од 2017

Кејт Мидлтон секогаш изгледа неверојатно и ги привлекува погледите со своите модни комбинации. Иако со те...
Најдобрите модни комбинации на Кејт Мидлтон од 2017 (фото)

Кендис Сванапул повторно бремена

Познатиот модел минатиот месец беше дел од модната ревија на Victoria's Secret, но нејзината тајна за вре...
Кендис Сванапул повторно бремена (фото)

11 слични модни комбинации на Меган Маркл и Кејт Мидлтон

Откако беше објавена свршувачката на принцот Хари и актерката Меган Маркл, на социјалните мрежи постојано...
11 слични модни комбинации на Меган Маркл и Кејт Мидлтон (фото)

Првата девојка со Даунов синдром која ќе се натпреварува на Мис САД

Микејла Холмгрем е девојката која ја освои титулат Мис САД и која вели дека сака да ја покаже другата стр...
Првата девојка со Даунов синдром која ќе се натпреварува на Мис САД (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com