ЗАНИМЛИВОСТИ

Зад секој голем успех - стои милениче

Миленичињата имаат потенцијал за моќ. Нашите пријателчиња не инспирираат да бидеме подобри луѓе, а низ ис...
Зад секој голем успех - стои милениче (фото)

Како да не му биде здодевно на вашето милениче кога не сте дома

Кога треба да го остават своето бушаво милениче само дома, сопствениците на мачиња страдаат од анксиознос...
Како да не му биде здодевно на вашето милениче кога не сте дома (фото)

Најслатки деца и нивните џиновски кучиња

Иако понекогаш изгледаат страшно, џиновските кучиња знаат да бидат одлични пријатели. Тие понекогаш се од...
Најслатки деца и нивните џиновски кучиња  (фото)

Најслатки родители и малечки во светот на животните

Тие се грижливи, нежни и заштитнички поставени кон своите малечки. Љубовта на родителите нема граници, а ...
Најслатки родители и малечки во светот на животните (фото)

Зошто кучињата си го јадат изметот?

Ветеринарите често слушаат поплаки од сопствениците на кучиња во врска со тоа што нивните миленици го јад...
Зошто кучињата си го јадат изметот? (фото)

За вашето куче да биде фит, време е да догилатес

Ако сакате вашето куче да изгледа добро колку и вие, треба да се погрижите и тоа да вежба. По долгата зим...
За вашето куче да биде фит, време е да догилатес (фото)

10 приказни кои покажуваат дека животните се подобри од луѓето

Овие приказни ќе ве разнежнат, расплачат, но истовремено ќе ве направат многу срќни, бидејќи ќе сфатите д...
10 приказни кои покажуваат дека животните се подобри од луѓето (фото)

13 мрзливци кои ќе сакате да ги гушнете

Заборавете на мачиња, сега целата интернет публика „се топи“ на мрзливци. А и како нема кога се толку сла...
13 мрзливци кои ќе сакате да ги гушнете (фото)

Уште еден доказ дека животните се како луѓето

Јадеме, пиеме, спиеме... освен луѓето овие работи ги прават и животните, но дали сте знаеле дека и животн...
Уште еден доказ дека животните се како луѓето (фото)

Како изгледаат малите животни кога зеваат?

Одговорот е: исто како малите деца, само 100 пати послатко!
Како изгледаат малите животни кога зеваат? (фото)

И миленичињата се во тренд

Ако сликањето селфи стана најголем тренд на 21-от век, зошто и миленичињата да не го следат?! Овие неколк...
И миленичињата се во тренд (фото)

Најславни морски прасиња на планетата

Да бидеме искрени, овие морски прасиња се најкул суштествата некогаш видени на Интернет. Тие се толку сла...
Најславни морски прасиња на планетата (фото)

Новото милениче од соништата

Можеби сте виделе по некоја кокошка во вашиот живот, но вакви величествени суштества сигурно не сте видел...
Новото милениче од соништата (фото)

22 прекрасни пред и потоа фотографии

Луѓето и животните чувствуваат огромна приврзаност, особено кога растат заедно. Поради пократкиот живот к...
22 прекрасни пред и потоа фотографии (фото)

Нема да ви се верува колку се слатки

Сите бебиња се слатки, но кога ќе видиме мали бебиња животни имаме нагон да ги стиснеме силно и „да им ги...
Нема да ви се верува колку се слатки (фото)

Што сака да ви каже вашето куче?!

Повеќето од нас кои имаме кучиња како домашни миленици, и убедени сме дека го разбираме секој нивен потег...
Што сака да ви каже вашето куче?! (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com