ЗАНИМЛИВОСТИ

Ова куче може да лета... или не?

Понекогаш кучињата се многу чудни. Трчаат во сон. лаат во празно, си ја бркаат опашката или си замислуваа...
Ова куче може да лета... или не? (фото)

25 факти за животните кои сигурно не ги знаете

Кога некој би нè прашал што најмногу сакате кај животните, тешко би ни било да одлучиме помеѓу нивни...
25 факти за животните кои сигурно не ги знаете (фото)

Нови трикови на кои можете да го научите вашето куче

Веќе го научивте вашето милениче да седне, да застане, да се превртува и направи hi 5. Што уште може? Има...
Нови трикови на кои можете да го научите вашето куче (фото)

Мислите дека знаете сè за однесувањето на мачките?

Сигурно многупати досега сте се запрашале што значат одредени потези на вашата мачка. Што сака да ви каже...
Мислите дека знаете сè за однесувањето на мачките? (фото)

Дали и вашето куче го прави ова кога е само дома?

На ова обесправено куче не му дозволено да се качува на креветот и тоа го почитува ова правило, но само к...
Дали и вашето куче го прави ова кога е само дома? (фото)

15 знаци кои покажуваат дека вашето милениче е попаметно од вас

Сигурно имало моменти кога сте се сомневале во ова, но не сте биле сигурни. Ако вашето милениче прави нек...
15 знаци кои покажуваат дека вашето милениче е попаметно од вас (фото)

Првото душкање - пародија на Првиот бакнеж

Се сеќавате на видеото First Kiss кое вирално се рашири по интернет мрежата завчера? Погледнете ја пароди...
Првото душкање - пародија на Првиот бакнеж (фото)

Некои работи едноставно не се за нив...

Кога земате милениче тоа станува дел од семејството, а сопствениците често знаат да речат: „исто е како ч...
Некои работи едноставно не се за нив... (фото)

Mалиот херој кој ги спасува уличните животни

Малиот Кен од Филипини е мало дете со големо срце. Во изминативе неколку седмици тој секој ден излегувал ...
Mалиот херој кој ги спасува уличните животни (фото)

Совети за патување со вашето куче

Кучето е одличено друштво за патување. Со малку однапред планирање, ќе успеете без никаков проблем да ужи...
Совети за патување со вашето куче (фото)

Сопствениците секогаш личат на своите кучиња

27 годишниот шведски потограф Себастијан Магнани создал прекрасни, смешни а воедно и бизарни фотографии о...
Сопствениците секогаш личат на своите кучиња (фото)

Љубовни пораки за љубителите на животни

Ако вашата посебна личност ги обожава животните, а вие сè уште не сте ја нашле вистинската картичка ...
Љубовни пораки за љубителите на животни (фото)

Какво домашно милениче да изберете за подарок?!

Златна рипка,хрчак,канаринец, зајче, секогаш се интересни подароци,особено ако сакате да предизвикате неж...
Какво домашно милениче да изберете за подарок?! (фото)

Хуманитарна акција - Купи бувче за да спасиш бувче

За денот на вљубените израдувајте ги вашите сакани, купете бувче за да спасите бувче. <br /> &lt...
Хуманитарна акција - Купи бувче за да спасиш бувче (фото)

Како изгледаат животните во мајчината утроба?

Продуцентот Питер Чин во комбинација на 4Д ехо скенер, минијатурни камери и компјутерска графика, ни дозв...
Како изгледаат животните во мајчината утроба? (фото)

Во какви сѐ пози заспиваат кучињата?

Кучињата се смешни суштества, особено кога ќе ги начекате во оние мрзливи часови од денот кога заспиваат ...
Во какви сѐ пози заспиваат кучињата? (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com