ЗАНИМЛИВОСТИ

Хомеопатски совети за претстојната зима

Останете борбени претстојнава зима и брзо ослободете се од студот со советите од водечкиот хомеопат Линзи...
Хомеопатски совети за претстојната зима (фото)

Изненадувачки факти за кафето и неговите ефекти врз вашето тело и мозок

Кафето не смирува, ни дава инстант енергија, нè превртува наопаку, се чувствуваме многу добро.
Изненадувачки факти за кафето и неговите ефекти врз вашето тело и мозок (фото)

8 работи кои вреди да ги знаете доколку имате 0 крвна група

Човечката крв најпрво е класифицирана во 4те добро познати типови во првата деценија од 1900-тите од стра...
8 работи кои вреди да ги знаете доколку имате 0 крвна група (фото)

Најсмрдливото овошје на светот е најголема закана за исчезнување на малајскиот тигар

Живеалиштето на еден од најзагрозените тигри во светот е под закана, според групите за заштита на животна...
Најсмрдливото овошје на светот е најголема закана за исчезнување на малајскиот тигар (фото)

Интересни факти кои треба да ги знаете за дијамантите

Што е тоа што дијамантите ги прави толку посебни?
Интересни факти кои треба да ги знаете за дијамантите (фото)

10 безалкохолни употреби на вотката кои луѓето не ги знаат

Ако мислите дека вотката може да се користи само поради една причина, откако ќе ја прочитате оваастатија,...
10 безалкохолни употреби на вотката кои луѓето не ги знаат (фото)

Сѐ што треба да знаете за Денис Мукеве и Надја Мурад, добитниците на Нобелова награда за мир

Овогодинешната Нобелова награда за мир им беше доделена на докторот Денис Мукеве и активистката за човеко...
Сѐ што треба да знаете за Денис Мукеве и Надја Мурад, добитниците на Нобелова награда за мир (фото)

Тивкиот пораст на свесното движење

Оваа година листата на Харперс Базар на „најдобри нови фитнес трендови за 2018 година" вклучуваше едно не...
Тивкиот пораст на свесното движење (фото)

Одлични и инспиративни кампањи за борба против рак на дојка

Одвоивме неколку кои се сметаат за најдобрите, а дефинитивно и вам ќе ви се допаднат и ќе ве инспирираат.
Одлични и инспиративни кампањи за борба против рак на дојка (фото)

Видео кое ќе ве запрепасти: колку луѓето го познаваат светот?

Познато ни е дека жителите на САД немаат големи познавања од областа на географијата, но дека потполно се...
Видео кое ќе ве запрепасти: колку луѓето го познаваат светот? (фото)

Најубавите фотографии од кутриња направени во 2018

Време е малку да се опуштите и да заборавите на дневните обврски. Овие фотографии навистина ќе ве разнежа...
Најубавите фотографии од кутриња направени во 2018 (фото)

„Проблеми“ со кои се соочуваат крокодилите - интересни илустрации кои ќе ви го развеселат денот

Светот е полн со голем број на креативни луѓе, а нивните дела навистина знаат да инспирираат и да предизв...
„Проблеми“ со кои се соочуваат крокодилите - интересни илустрации кои ќе ви го развеселат денот (фото)

Хоророт повторно владее во The Cube – Escape Room: се отвори новата соба „Dexter“

Додека ја гледавте серијата „Dexter“сигурно си замислувавте 1000 начини како вие можете да бидете подобри...
Хоророт повторно владее во The Cube – Escape Room: се отвори новата соба „Dexter“ (фото)

„Сладолед“ - Инстаграм фотки кои ги споделивме минатата недела

Минатата недела направивме repost на последните фотографии од месечното споделување на Инстаграм. Темата ...
„Сладолед“ - Инстаграм фотки кои ги споделивме минатата недела (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com