ЗАНИМЛИВОСТИ

За сите кои пропуштија - Инстаграм фотографии од полната месечина

Сигурно голем број од вас со нетрпение чекаа да го гледаат помрачувањето на месечината кое беше во петоко...
За сите кои пропуштија - Инстаграм фотографии од полната месечина (фото)

Најемотивната свадба: видео кое докажува дека вистинската љубов постои

Додека младоженецот ја чекаше својата идна сопруга со насмевка на лицето, таа се појави и му приреди изне...
Најемотивната свадба: видео кое докажува дека вистинската љубов постои (фото)

„Коктели“ - погледнете кои ваши #кул фотографии ги споделивме минатата недела на Инстаграм

Третата недела од месец јули ни беше посветена на фотографии од коктели.
„Коктели“ - погледнете кои ваши #кул фотографии ги споделивме минатата недела на Инстаграм (фото)

Што да читате ова лето?

Доколку го пакувате куферот за вашето патување, не заборавајте да оставите место за барем една книга, кој...
Што да читате ова лето? (фото)

Краток комбинезон - новото парче облека без кое не можете да си го замислите животот?

Летните температури почнаа да се враќаат во нормала, па кога ќе размислиме можеби поубаво беше кога беше ...
Краток комбинезон - новото парче облека без кое не можете да си го замислите животот? (фото)

#кул фотографии кои ги споделивме на тема „Зајдисонца“

Продолживме да споделуваме кул фотографии, а темата за минатата недела беше „зајдисонца“. Изборот на фото...
#кул фотографии кои ги споделивме на тема „Зајдисонца“ (фото)

„Лето, море, плажа“ - погледнете ги #кул фотографиите кои ги споделивме минатата недела

Месец јули го посветуваме на креативните инстаграмџии и одлучивме секој ден да правиме repost на една фот...
„Лето, море, плажа“ - погледнете ги #кул фотографиите кои ги споделивме минатата недела (фото)

Уживајте во топлото време: работи кои можете да ги правите ова лето

Летните денови се совршени за создавање незаборавни спомени. Ова лето нека ви биде најзабавното досега, п...
Уживајте во топлото време: работи кои можете да ги правите ова лето (фото)

Видео кое ќе ве разнежи: заљубени пингвини се држат за раце

Во ова преслатко видео можете да видите пар пингвини кои се шетаат и се држат за рака.
Видео кое ќе ве разнежи: заљубени пингвини се држат за раце (фото)

Видео кое мора да го погледнете: мечка ужива во џакузи

За некои летните авантури започнаа, некои со нетрпение го чекаат одморот за конечно малку да се опуштат, ...
Видео кое мора да го погледнете: мечка ужива во џакузи (фото)

Врнежливо лето: како да се забавувате кога врне во Скопје

Насмевнете му се на дождот, бидејќи имаме одлични предлози за вас.
Врнежливо лето: како да се забавувате кога врне во Скопје (фото)

Јапонски трендови кои се премногу чудни за да бидат вистинити

Јапонија... таму каде што изгрева Сонцето, земја која има интересна култура, воодушевувачки атракции, фин...
Јапонски трендови кои се премногу чудни за да бидат вистинити (фото)

Што сè можете да направите со лушпа од банана?

Од првите кашички до Бананамен, скромната банана има посебно место во нашите срца. Но што е со нејзината ...
Што сè можете да направите со лушпа од банана? (фото)

Вечна мистерија за доматот - овошје или зеленчук?

Сигурно и вие некогаш со вашите пријатели сте зборувале за тоа дали доматот е овошје или зеленчук. Во наш...
Вечна мистерија за доматот - овошје или зеленчук? (фото)

Отворете ја вратата од вашата иднина

Одберете ја вратата која најмногу ве привлекува и дознајте ја вашата животна патека
Отворете ја вратата од вашата иднина (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com