ЗАНИМЛИВОСТИ

Луѓето кои зрачат со сексуална привлечност ги имаат овие 6 карактеристики

Која е тајната да се биде секси? Зошто некои луѓе едноставно зрачат и шират сексуална привлечност, иако и...
Луѓето кои зрачат со сексуална привлечност ги имаат овие 6 карактеристики (фото)

Преземете контрола над својот живот и прочитајте ја „Вашите слаби точки“

Престанете да размислувате негативно и преземете контрола над својот живот.
Преземете контрола над својот живот и прочитајте ја „Вашите слаби точки“ (фото)

Почина Судан - последниот бел носорог мажјак во светот

Навистина е тажно и трагично тоа што човечката цивилизација дозволува уште еден животински вид да исчезну...
Почина Судан - последниот бел носорог мажјак во светот (фото)

Во борба против бактериите во кујната

Кујнскиот предмет со најмногу бактерии
Во борба против бактериите во кујната (фото)

Како чувањето мачка ќе ви го промени животот?

Придобивките од чувањето на милениче се многубројни.
Како чувањето мачка ќе ви го промени животот? (фото)

Како изгледа најтажната мачка на светот?

Може да се каже дека домашните мачки имаат идеален живот. Спијат и одмараат цел ден, не треба да плаќаат ...
Како изгледа најтажната мачка на светот? (фото)

Што се случува со вашето тело кога консумирате помалку шеќер?

Преголемото количество на шеќер може серизно да делува на вашето здравје. Тоа резултира со зголемување на...
Што се случува со вашето тело кога консумирате помалку шеќер? (фото)

Фото сесија на штотуку родено маче која ќе ви ги стопи срцата

Луна е прекрасно новородено маче чија сопственичка, Кити Шауб, одлучила да ги запамети нејзините први миг...
Фото сесија на штотуку родено маче која ќе ви ги стопи срцата (фото)

Портрети од кралски миленици

Марија Розенблат прави интересни портрети на своите миленици. Таа сака да ги претстави во едно поинакво с...
Портрети од кралски миленици (фото)

Слатки и виновни домашни миленичиња

Сопствениците на домашни миленици честопати се среќаваат со вакви ситуации. Овие немирни домашни миленици...
Слатки и виновни домашни миленичиња (фото)

Среќни животни кои ќе ви го разубават денот

Доколку имате лош ден или пак сте нерасположени, погледнете ги овие прекрасни животинчиња кои уживаат во ...
Среќни животни кои ќе ви го разубават денот (фото)

100 интересни и неодоливи фотографии од ракуни

Ракуните се навистина интересни и слатки животни, кои со своите постапки и изглед навистина можат да ве н...
100 интересни и неодоливи фотографии од ракуни (фото)

9 работи кои ќе го усреќат вашето куче

Секој сопственик на своето милениче сака да му овозможи здрав и среќен живот, но понекогаш не сме сигурни...
 9 работи кои ќе го усреќат вашето куче (фото)

Убавината на бременоста кај животните

Бременоста е секогаш убава работа, како кај луѓето така и кај животните. Погледнете ги овие животинчиња к...
Убавината на бременоста кај животните (фото)

Прекрасни фотографии од животни кои пораснале заедно

Животните се како луѓето, уживаат кога има пријатели со коишто можат да го поминуваат времето и да другар...
Прекрасни фотографии од животни кои пораснале заедно (фото)

Фотографии од животни кои навистина ќе ве насмеат

Светот е полн со неверојатни животни и луѓе. Накои од нив навистина можат да ви го разубават денот и да в...
Фотографии од животни кои навистина ќе ве насмеат (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com