ЗАНИМЛИВОСТИ

Преслатки фотографии од животни и дечиња кои покажуваат исти емоции

Децата, за разлика од возрасните многу полесно, поискрено и поотворено ги покажуваат своите емоции. Без р...
Преслатки фотографии од животни и дечиња кои покажуваат исти емоции (фото)

Слатки кученца кои ќе добијат нова фризура

На социјалните мрежи секојдневно гледаме трансформација на изгледот на луѓето и како може фризурата да го...
Слатки кученца кои ќе добијат нова фризура (фото)

Фотографии од кучиња кои уживаат во пролетта

Прекрасни фотографии од кучиња кои се радуваат на убавото време и убавата природа!
Фотографии од кучиња кои уживаат во пролетта (фото)

Кратко видео со животни кое морате да го погледнете

Во ова видео се снимени различни животни кои можат сите да не науќат на многу важна животна лекција - сит...
Кратко видео со животни кое морате да го погледнете (фото)

Мачки кои можат да спијат секаде

Мачките се едни од најинтересните домашни миленичиња, бидејќи знаат да бидат многу чудни, а воедно и мног...
Мачки кои можат да спијат секаде (фото)

Маче со две лица - најслаткото маче од Белорусија

Најчесто кога за некој ќе се каже дека има две лица, веднаш добиваме негативно мислење. Но, Јана е мачето...
Маче со две лица - најслаткото маче од Белорусија (фото)

Фотографии од кучиња кои се однесуваат како луѓе

Кучињата се најдобриот пријател на човекот, па можеби затоа понекогаш се однесуваат како да се вистински ...
Фотографии од кучиња кои се однесуваат како луѓе (фото)

Заљубени мачиња кои не можат да се разделат

Овие фотографии од овие две мачиња последниве денови станаа навистина голем хит на интернет мрежите. Овие...
Заљубени мачиња кои не можат да се разделат (фото)

Ниедно дупче не е претесно за во него да се пикне мачe

Ако имате мачка сигурно знаете дека тие секогаш успеваат да не изненадат со нивната упорност да влезат во...
Ниедно дупче не е претесно за во него да се пикне мачe (фото)

Работи кои сопствениците на кучиња никогаш не смеат да ги заборават

Луѓето се родени за да научат како да живеат убав живот. Кучињата тоа го знаат со самото нивно раѓање, па...
Работи кои сопствениците на кучиња никогаш не смеат да ги заборават (фото)

Како после да не ги сакаш?

Смешни, забавни, слатки... овие кучиња се најдоброто нешто што може да ви се случи во животот!
Како после да не ги сакаш? (фото)

Интересни факти за тетоважите

Без разлика дали вие имате тетоважа или не, ние одбравме неколку интересни факти за тетоважите кои можеби...
Интересни факти за тетоважите (фото)

Како да го отстраните лошиот мирис во домот без да го отстраните миленичето?

Тие се на троседот додека гледаме ТВ, понекогаш заспиваат со своите газди, се возат во автомобили. Тоа зн...
Како да го отстраните лошиот мирис во домот без да го отстраните миленичето? (фото)

Знаци дека вашето милениче ви е исто како дете

Грижата за милениче е многу слична на грижата за дете затоа што и на милениците и на децата им е потребно...
Знаци дека вашето милениче ви е исто како дете (фото)

Кога треба да се збогувате со вашето милениче

Сите кои некогаш во животот имале домашно милениче ќе знаат колку е болно да се загуби. Но тагата кога ќе...
Кога треба да се збогувате со вашето милениче (фото)

Мачиња пред и по вдомување

Вистинската љубов и грижа може да промени секого,а посебно миленичињата. Ова се мачиња кои биле напуштени...
Мачиња пред и по вдомување (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com