ЗАНИМЛИВОСТИ

Мачиња пред и по вдомување

Вистинската љубов и грижа може да промени секого,а посебно миленичињата. Ова се мачиња кои биле напуштени...
Мачиња пред и по вдомување (фото)

Најслатките кученца на светот

Овие преслатки кученца сигурно ќе ги освојат вашите срца и сигурно ќе посакате да чувате едно вакво милен...
Најслатките кученца на светот (фото)

Запознајте го Самсон, најголемиот мачор од Њујорк

Самсон е официјално најголемата мачка, со тежина од 13 килограми и должина од 1,2 метри. Според неговиот ...
Запознајте го Самсон, најголемиот мачор од Њујорк (фото)

Мачката со најубаво крзно на светот

Ова преубава мачка се вика Алиса, којашто претходните сопственици не сакале веќе да ја чуваат, па Јара би...
Мачката со најубаво крзно на светот (фото)

Најубавите мачки близначки на светот

Доколку сте љубител на мачки, овие фотографии дефинитивно ќе го освојат вашето срце! Ирис и Абис се две м...
Најубавите мачки близначки на светот (фото)

11 продукти кои не знаевте дека можат да му наштетат на вашето куче

Кога се работи за вашето куче, најважно е што смеете а што не смеете да му давате да јаде. Ако мислите де...
11 продукти кои не знаевте дека можат да му наштетат на вашето куче (фото)

Запознајте ја Смути, најфотогеничната мачка на светот

Интернетот е преполн со слики од мачиња, но оваа мачка е супермоделот помеѓу сите нив. Запознајте ја Смут...
Запознајте ја Смути, најфотогеничната мачка на светот (фото)

Сите раси на кучиња (за кои не сте чуле)

Кучињата се најдобар пријател на човекот илјадници години, а како и со сè останато, човекот сака и н...
Сите раси на кучиња (за кои не сте чуле) (фото)

8 работи кои вашето милениче ги кажува за вашиот карактер

Луѓето често велат луѓето и нивните миленици си личат. Наводно, не е попусто!
8 работи кои вашето милениче ги кажува за вашиот карактер (фото)

15 миленици пред и откако биле вдомени

Да се земе милениче е голема одлука, особено поради секојдневните обврски кои следуваат. Ваквиот чекор це...
15 миленици пред и откако биле вдомени (фото)

Ова морско прасе е најголемата дива која ќе ја видите денес

Ако мислите дека вашето утринско подготвување е вистински ритуал треба да го видите ова морско прасе.
Ова морско прасе е најголемата дива која ќе ја видите денес (фото)

13 најсмешни фотографии од диви животни за 2015 година

Секоја година се сретнуваме со многу различни натпревари за најдобра фотографија од животни. Најголемиот ...
13 најсмешни фотографии од диви животни за 2015 година (фото)

Како правилно да галите милениче?

Ова е одлична прилика да научите како подобро да комуницирате со вашето милениче. Си велите, па има ли по...
Како правилно да галите милениче? (фото)

Роденденска торта за вашето куче

Ова е супер рецепт за роденденски мафини или торта за вашите миленици на четири нозе. Ако вие славите со ...
Роденденска торта за вашето куче (фото)

19 работи кои можете да ги научите од вашето милениче

Иако се сметаме за поинтелигентни и поразвиени суштества од нашите миленичињa, во некои ситуации тие се м...
19 работи кои можете да ги научите од вашето милениче (фото)

Горилата Коко посвои две мачиња

На видеото таа изгледа пресреќна и во еден момент бара едно од мачињата да биде ставено на нејзината глав...
Горилата Коко посвои две мачиња (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com