ЗАНИМЛИВОСТИ

Да го одбележиме светскиот ден на животните во Ramstore Mall

По повод светскиот ден на животните, Ramstore Mall ве повикува на уште едно интересно дружење. На 4ти Окт...
Да го одбележиме светскиот ден на животните во Ramstore Mall (фото)

Компјутери за мачиња

Мачињата се нервираат кога луѓето околу нив седат на компјутер затоа што во тие моменти не им посветуваат...
Компјутери за мачиња (фото)

5 едноставни трикови кои секој сопственик на куче треба да ги знае

Корисни трикови со кои ќе го спречите лошиот здив на кучето, ќе го направите вашето крзнено пријателче по...
5 едноставни трикови кои секој сопственик на куче треба да ги знае (фото)

Необично пријателство помеѓу бувче и маче

Јапонија како да е магично земја на животните, искочена од некоја бајка. Во Јапонија има специјализирани ...
Необично пријателство помеѓу бувче и маче (фото)

Едноставен трик кој ќе ви покаже дали е претопло за да го шетате кучето

Кога надвор е неподносливо топло не треба да заборавите на безбедноста на животните. Освен што можат да д...
Едноставен трик кој ќе ви покаже дали е претопло за да го шетате кучето (фото)

Свињите се попаметни од кучињата и шимпанзата

Свињите станаа апсолутен хит како домашни миленици изминативе неколку години низ светот, без разлика дали...
Свињите се попаметни од кучињата и шимпанзата (фото)

Мини коњчиња кои не сакате вашите деца да ги видат

Овие минијатурни коњчиња се перфектни миленици за оние кои не живеат во големи градови. Доволно се мали з...
Мини коњчиња кои не сакате вашите деца да ги видат (фото)

Кучиња кои обожаваат алкохол

Не сакаат само луѓето алкохол, по се изгледа дека и кучињата сакаат да се забавуваат исто колку луѓето. Н...
Кучиња кои обожаваат алкохол (фото)

Мачката која преде најгласно на свет

Мерлин изгледа и се однесува како вистинска мачка, но е навистина посебна. Живее во југоисточна Англија, ...
Мачката која преде најгласно на свет (фото)

Куче и глувче, најдобри пријатели

Во животинскиот свет пријателството нема граници. Осирис е тригодишен германски овчар, а Риф Рет тримесеч...
Куче и глувче, најдобри пријатели (фото)

Видеото кое погоди милиони порачува: Кучињата не се играчка!

„Овој краток филм е наш подарок за сите живи суштества на планетата и се надеваме дека ќе ви се допадне и...
Видеото кое погоди милиони порачува: Кучињата не се играчка! (фото)

Каков газда - такво милениче

Милениците играат голема улога во секој дом. Тие стекнуваат некои од навиките на своите сопственици, но п...
Каков газда - такво милениче (фото)

Погледнете го најголемиот зајак на светот

Дариус е долг 1.3 метри и тежи 22.2 килограми. Тој е најголемиот зајак на светот, но неговиот син е многу...
Погледнете го најголемиот зајак на светот (фото)

Музика наменета за мачиња

Дали животните имаат капацитет да ја разберат музиката?
Музика наменета за мачиња (фото)

Како изгледа светот низ очите на кучињата

Вие можеби гледате измет и се згрозувате, но вашето куче гледа богата вечера. Погледнете го светот низ пр...
Како изгледа светот низ очите на кучињата (фото)

Ако видите дека вашето милениче го прави ова веднаш однесете го на ветеринар

Како сопственици на миленичиња, ваша одговорност е да бидете свесни и да ги препознавате знаците кои ваши...
Ако видите дека вашето милениче го прави ова веднаш однесете го на ветеринар (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com