ЗАНИМЛИВОСТИ

Зошто мачињата понекогаш мочкаат надвор од песокот?

Ако забележите дека вашето маче мочка надвор од песокот, имајте на ум дека мачињата не го прават тоа наме...
Зошто мачињата понекогаш мочкаат надвор од песокот? (фото)

Како кучињата „гледаат“ со носовите?

Дали ги сакате носињата на кучињата? Сигурни сме дека многу луѓе кои сакаат кучиња им ги сакаат и носињат...
Како кучињата „гледаат“ со носовите? (фото)

Секси мажи и нивните мачки близнаци 2

Слатки и секси! Двете омилени нешта на жените заедно: мачиња и мажи! Единствената дилема е кој е посладок...
Секси мажи и нивните мачки близнаци 2 (фото)

Јазикот на животните преведен на светските јазици

Ако убаво размислите кучето не вели баш „ав - ав“, ниту пак петелот „кукурику“. Ова се само измислени збо...
Јазикот на животните преведен на светските јазици (фото)

Како вашето маче ви покажува дека ве сака?

Мачињата се меки, слатки и топли суштества. Исто, понекогаш се најдосадните суштества на планетата кои не...
Како вашето маче ви покажува дека ве сака? (фото)

10 познати митови околу домашните миленичиња

Сигурно сте слушнале многу работи околу домашните миленичиња, но некои работи не се точни или се претеран...
10 познати митови околу домашните миленичиња (фото)

Јазикот на вашето куче

Дали некогаш сте се прашале што си мисли вашето куче? Дали знаевте дека сите кучиња зборуваат?
Јазикот на вашето куче (фото)

Најсреќното куче на светот

Запознајте ја Глута, најсреќното куче на светот кое верувале или не се изборила со ракот. Благодарение на...
Најсреќното куче на светот (фото)

Логиката на мачките

Мачките имаат чуден поглед на гледање кон светот кој луѓето не можат да го разберат во целост. Тешко е да...
Логиката на мачките (фото)

Кучиња облечени како хероите од „Star Wars"

Овие кучиња облечени и подготвени за војна во галаксијата ќе ви го разведрат денот.
Кучиња облечени како хероите од „Star Wars" (фото)

Подароци кои вашето куче ви ги дава секој ден

Нова Година не е важна заради подароците, важна е затоа што тоа е време кое го поминуваме со саканите. Ва...
Подароци кои вашето куче ви ги дава секој ден (фото)

Животинчиња во новогодишни џемперчиња

Оваа сезона е совршена за топли џемперчиња, а овие мали животинки одлично се вклопуваат во празничната ат...
Животинчиња во новогодишни џемперчиња (фото)

Дупла доза љубов

Две глави се подобри од една, но и две преслатки животинчиња се подобри од едно. Еднојајчани близнаци кај...
Дупла доза љубов (фото)

Како да го победите стравот од глувчиња

Кога се наоѓаат во нашите домови и ни ја јадат храната, глувчињата ги гледаме како лоши штетници, но кога...
Како да го победите стравот од глувчиња (фото)

Невообичаено пријателство помеѓу 5 годишно девојче и кравичка

Мало 5 годишно девојче по име Бријана креирало сцена вредна за филм на Дизни кога ја поканила пријателски...
Невообичаено пријателство помеѓу 5 годишно девојче и кравичка (фото)

7 едноставни трикови кои секој сопственик на куче треба да ги знае

Чувањето на куче може да биде полесно отколку што очекувавте, само ако ги знаете вистинските фори.
7 едноставни трикови кои секој сопственик на куче треба да ги знае (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com