ЗАНИМЛИВОСТИ

Големото мини-прасе Естер?!

Дерек Волтер и Стив Џенкинс посвоиле слатко, мало прасе по име Естер во 2012 година, мислејќи дека таа е ...
Големото мини-прасе Естер?! (фото)

Мебел кој вашите мачиња ќе го обожаваат

Како што се наближуваат празниците, се наближува и инспирацијата за подарување божиќни подароци. Особено ...
Мебел кој вашите мачиња ќе го обожаваат (фото)

Ова куче нема поим што прави, а изгледа пресмешно!

Нејзиното име е Бејли и е талентирано, трпеливо куче кое спие по 20 часа на ден, а нејзиниот газда е креа...
Ова куче нема поим што прави, а изгледа пресмешно! (фото)

Слатки фотографии од големи кучиња кои се грижат за мали деца

Кучињата се одлични партнери на децата кога се во раце на човек кој знае да ги тренира. Секој човек кој п...
Слатки фотографии од големи кучиња кои се грижат за мали деца (фото)

Како да го претставите својот дом на ново-вдоменото маче?

Животот со вашето ново маче почнува по патот до дома. Прво, мачињата треба да бидат транспортирани во пос...
Како да го претставите својот дом на ново-вдоменото маче? (фото)

Фотографии кои ќе ви ја вратат вербата во светот

Ништо не може да ти ја врати волјата за живот како слатко милениче. Тие се како перничиња полни љубов! За...
Фотографии кои ќе ви ја вратат вербата во светот (фото)

Како вашите кучиња покажуваат љубов?

Сите ние ја искажуваме љубовта која ја чувствуваме на различен начин. Како и кога ја искажуваат вашите ку...
Како вашите кучиња покажуваат љубов? (фото)

Соодветна етика на однесување во парк за кучиња

Супер се попладневните прошетки во парк. Не само што вашето куче може да си поигра и продушка, ќе може и ...
Соодветна етика на однесување во парк за кучиња (фото)

Зошто е добро да имате две мачиња дома?

Многу луѓе можеби мислат дека кога ќе посвојат две маченца, тоа едноставно би значело многу повеќе работа...
Зошто е добро да имате две мачиња дома? (фото)

Најслатките мини-свинчиња

Има две свинчиња на социјалните мрежи како Instagram кои се навистина многу многу слаки. Се викаат Присил...
Најслатките мини-свинчиња (фото)

Загрозени видови диви мачки

Сите мачки заслужуваат љубов. И оние кои живеат во џунглата и кои имаат големи заби. Ги има во различни в...
Загрозени видови диви мачки (фото)

25 неверојатни и бизарни животни кои најверојатно ќе бидат истребени додека сме живи

Растот на жители на нашата планета се повеќе влијае на живиот свет кој не опкружува. Овие се само дел од ...
25 неверојатни и бизарни животни кои најверојатно ќе бидат истребени додека сме живи (фото)

Слатки питбули со круна од цветчиња

На некои места во светот, како на пример во Обединетото Кралство е забрането да се чуваат бул териери. На...
Слатки питбули со круна од цветчиња (фото)

Работи кои веројатно ги правите, а не му се допаѓаат на вашето куче

Секое куче заслужува топол и дом полн со љубов. Без разлика дали ќе го купите, или посвоите кучето станув...
Работи кои веројатно ги правите, а не му се допаѓаат на вашето куче (фото)

Идеи за дизајн на мебел за љубителите на мачиња

Мачињата сакаат места кои што се топли, меки и безбедни. Затоа, има многу видови на креативен мебел кој б...
Идеи за дизајн на мебел за љубителите на мачиња (фото)

Што треба да знаете за да направите аквариум

Ааквариумите се добри за намалување на стресот, анксиозноста и крвниот притисок. Не е чудно што многу пси...
Што треба да знаете за да направите аквариум (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com