ШМИНКА & НОКТИ

Најдобри начини за нега на вашите нокти

Како што се грижите за другите делови од вашето телото, така треба да посветувате и внимание на вашите но...
Најдобри начини за нега на вашите нокти (фото)

10 грешки во женската шминка и нега кои ги одвраќаат мажите

Исто како што девојките понекогаш се „згрозуваат“ кога ќе видат модни грешки кај мажите - сетете се како ...
10 грешки во женската шминка и нега кои ги одвраќаат мажите (фото)

Како да се грижите за својот изглед ако имате над 50 години?

Само затоа што сте достигнале до 50-та година од животот, тоа не значи дека треба да направите драстични ...
Како да се грижите за својот изглед ако имате над 50 години? (фото)

9 ПОЗНАТИ ЖЕНИ И НИВНИТЕ ОМИЛЕНИ ТРИКОВИ ЗА ВЕЧЕРНА ШМИНКА

Потребна ви е инспирација за вечерен изглед? Прочитајте што имаат познатите да кажат за нивните рутини.
9 ПОЗНАТИ ЖЕНИ И НИВНИТЕ ОМИЛЕНИ ТРИКОВИ ЗА ВЕЧЕРНА ШМИНКА (фото)

4 вкусни и природни продукти за отстранување шминка

Многу е важно да знаете како правилно да ја негувате вашата кожа за да имате убаво блескаво лице. Колку ш...
4 вкусни и природни продукти за отстранување шминка (фото)

Нежен, уникатен, модерен - идеи за невестински маникир

Повторно се инспирираме од Инстаграм, а овој пат сакаме да им олесниме на сите идни невести кои немаат ид...
Нежен, уникатен, модерен - идеи за невестински маникир (фото)

Познатите дами ве советуваат како да се шминкате - 5 видеа кои треба да ги погледнете

Секогаш се воодушевуваме на изгледот на познатите дами и сакаме и ние да изгледаме така убаво со совршена...
Познатите дами ве советуваат како да се шминкате - 5 видеа кои треба да ги погледнете (фото)

Мат нокти? Овие дезени ќе ве натераат да одберете ваков маникир

Дојде време да ги обновите вашите нокти и се размислувате каков маникир да одберете? Едноставно, кажете и...
Мат нокти? Овие дезени ќе ве натераат да одберете ваков маникир (фото)

Одлични идеи за летен маникир за модерните девојки

Да се биде модерна девојка не значи само да се одберат актуелни парчиња облека, потребно е да внимавате н...
Одлични идеи за летен маникир за модерните девојки (фото)

5 заводливи летни мејк ап предлози

Заведувањето е форма на уметност, а целта дефинитивно е да го растопите неговото срце а не да се грижите ...
5 заводливи летни мејк ап предлози (фото)

Како до прекрасни нокти ова лето?

Бидете креативни и поиграјте си со боите! Летниот период е вистинското време за малку посмели и дречливи ...
Како до прекрасни нокти ова лето? (фото)

Неверојатни илузии со шминка - србинка која го воодушеви светот

Мирјана Кика Милошевиќ е девојката од Смедерево, Србија, која го воодушеви целиот свет со неверојатните и...
Неверојатни илузии со шминка - србинка која го воодушеви светот (фото)

Како треба да ги чистите четките за шминкање?

Кога секојдневно се шминкате многу е важно да не заборавате редовно да ги чистите вашите четки за шминкањ...
Како треба да ги чистите четките за шминкање? (фото)

Дали сакате да имате долги и здрави нокти? Пробајте со лук!

Заборавете на кршливите нокти! Овие трикови не само што ќе ги направат вашите нокти поцврсти, туку и ќе г...
Дали сакате да имате долги и здрави нокти? Пробајте со лук! (фото)

Отворете ја летната сезона со најновите трендови на шминка

Во потрага по инспирација зошто да не ги пробате најновите трендови од светот на убавината и шминката. Да...
Отворете ја летната сезона со најновите трендови на шминка (фото)

Вашите нокти се огледало на вашето здравје

Ноктите не се само симбол на убавина и женственост. Вашите нокти ја рефлектираат вашата здравствена состо...
Вашите нокти се огледало на вашето здравје (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com