ИНТИМА

Oдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начин

Многу фактори можат да влијаат на пореметување на вагиналната флора. Стресниот начин на живот, слабиот им...
Oдржeте ja рамнотежата во вагиналната флора на природен начин (фото)

5 совети за интимна нега

Три од четири жени повремено имаат вагинални проблеми за кои е потребен третман. Поголемиот дел од тие же...
5 совети за интимна нега (фото)

Непријатен мирис „таму доле”

Непријатниот мирис кој доаѓа од вашите интимни делови често е резултат на потење на тој дел од телото. Со...
Непријатен мирис „таму доле” (фото)

Вагинален исцедок - кој од нив е нормален?

Вагиналниот исцедок има исклучително важна заштитна улога во женскиот репродуктивен систем. Течноста која...
Вагинален исцедок - кој од нив е нормален? (фото)

Нередовен месечен циклус?

Секоја жена во некој период од нејзиниот живот може да има месечен циклус кој ќе предизвика нива прашања:...
Нередовен месечен циклус? (фото)

Како да имате убав мирис и вкус „таму долу“

Дали некогаш ви се случило да не сакате да имате секс поради тоа што не сте сигурни каков ви е мирисот и ...
Како да имате убав мирис и вкус „таму долу“ (фото)

7 работи кои мора да ги знаете за вашето сексуално здравје

Доколку сте сексуално активни сигурно веќе знаете дека треба редовно да го посетувате вашиот гинеколог. С...
7 работи кои мора да ги знаете за вашето сексуално здравје (фото)

Како да се грижите за вашите гради?

За жените, грижата за градите е важен дел од вашето здравје, како и целосната слика за вашето тело. Гради...
Како да се грижите за вашите гради? (фото)

Природни состојки за вашето интимно здравје

Етеричните масла делуваат превентивно и имаат пријатен мирис, така што се одлична состојка за поддршка на...
Природни состојки за вашето интимно здравје (фото)

Лекарски прегледи - кои мора да ги направите веднаш, а кои не се толку итни?

Колку се грижите за вашето здравје и колку често одите на лекар? Појавата на одредени симптоми бара итна ...
Лекарски прегледи - кои мора да ги направите веднаш, а кои не се толку итни? (фото)

6 работи со кои го влошувате вашиот менструален циклус

Проверете дали и вие несвесно ги правите овие менструални гревови.
6 работи со кои го влошувате вашиот менструален циклус (фото)

10 грешки кои ги правите при изборот на долна облека

Сигурно ви се случило да отидете на шопинг и да најдете долна облека, која многу ви се допаѓа и би сакале...
10 грешки кои ги правите при изборот на долна облека (фото)

Хламидија - симптоми, лечење, превенција

Хламидија (Chlamydia trachomatis) е позната бактерија во областа на сексуално преносливите болести. И маж...
Хламидија - симптоми, лечење, превенција (фото)

Домашен крем за зголемување на градите

Секоја дама секогаш сака да изгледа подобро и никогаш не е потполно задоволна со својот физички изглед. Д...
Домашен крем за зголемување на градите (фото)

7 показатели дека е време да го смените гинекологот

Сите знаеме дека треба да посетуваме гинеколог редовно, но кога ќе дојде време за преглед, секогаш чувств...
7 показатели дека е време да го смените гинекологот (фото)

Дали се грижите доволно за вашата вагина ?

Вагината е чувствителна и деликатна работа, а кога се работи за нашето интимно здравје треба да бидеме вн...
Дали се грижите доволно за вашата вагина ? (фото)
1 2 3 4 5 6 7

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com