ЗДРАВ ЖИВОТ

Навики кои негативно влијаат врз вашето орално здравје

Миењето на забите и четкањето со конец не е доволно за вашите заби да бидат потполно здрави. Потребно е д...
Навики кои негативно влијаат врз вашето орално здравје (фото)

Паметен избор – паметна исхрана

Изминатиов месец се случија разни интересни настани низ градот, а посебен белег оставија низата активност...
Паметен избор – паметна исхрана (фото)

HERBALIFE NUTRITION ЈА ЛАНСИРА ИНИЦИЈАТИВАТА „NUTRITION FOR ZERO HUNGER“ СО КОЈА ЗАЛОЖУВА 2 МИЛИОНИ УСД ЗА ДА ПОМОГНЕ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ГЛАД НА ГЛОБАЛНО НИВО

Компанијата го објавува партнерството со организацијата „Feed the children“, глобален шампион за да нема ...
HERBALIFE NUTRITION ЈА ЛАНСИРА ИНИЦИЈАТИВАТА „NUTRITION FOR ZERO HUNGER“ СО КОЈА ЗАЛОЖУВА 2 МИЛИОНИ УСД ЗА ДА ПОМОГНЕ ВО БОРБАТА ПРОТИВ ГЛАД НА ГЛОБАЛНО НИВО (фото)

Кокосовото масло - најдобар пријател на вашето здравје

Кокосовото масло е богато со масни киселини, затоа има позитивен ефект за човековиот организам, без разли...
Кокосовото масло - најдобар пријател на вашето здравје (фото)

7 „здрави“ комбинации што можат да ви го уништат здравјето

7 комбинации на храна кои мислиме дека се здрави, а всушност не се.
7 „здрави“ комбинации што можат да ви го уништат здравјето (фото)

Што треба да направите за да се чуствувате свежо и одморено после Новогодишната прослава?

Поголемиот дел од луѓето 1ви јануари го поминуваат во кревет, мамурни и истоштени од дочекот на Новата Го...
Што треба да направите за да се чуствувате свежо и одморено после Новогодишната прослава? (фото)

Три суштински додатоци за здравје и флексибилност на зглобовите

Нашите зглобови секојдневно се изложени на голем терет, со секојдневните вежби и рестриктивни диети кои ...
Три суштински додатоци за здравје и флексибилност на зглобовите (фото)

4 знаци дека имате недостаток на железо

Сите веројатно знаеме некој кому му е потребен додаток од железо, или можеби самите имаме недостаток од и...
4 знаци дека имате недостаток на железо (фото)

Што да направите ако се прејадете

Празниците се најдобри, нели? Пријатели, семејство, топлина, среќа - и, се разбира, храна.
Што да направите ако се прејадете (фото)

Победете ја надуеноста со здрав напиток

Зајакнете си го здравјето со овој вкусен сок од јаболка, круши, целер и ѓумбир.
Победете ја надуеноста со здрав напиток (фото)

Факти за медот

Медот е продукт кој секогаш треба да го имате дома. Некои велат дека ако сте на пуст остров и немате ника...
Факти за медот (фото)

5 причини за да јадете овес

Растворливото влакно во овесот, бета-глукан, го забавува процесот и брзината со која храната се испушта о...
5 причини за да јадете овес (фото)

4 најчести причини за главоболка и како да се ослободите од нив

Ако имате чести главоболки, проверете дали проблемот лежи во овие чести причинители, и откријте како да с...
4 најчести причини за главоболка и како да се ослободите од нив (фото)

Пробиотици, да или не

Пробиотиците некогаш беа чудо на суплементите во светот, за подобрување на здравјето на стомакот, третира...
Пробиотици, да или не (фото)

Кажете им збогум на грипот и вирусите

Оваа година заштитете се од заразните болести и избегнете ги непријатните симптоми, така што ќе направите...
Кажете им збогум на грипот и вирусите (фото)

10 совети за тоа како да го исчистите вашето тело од токсини

Токсините се непријатни работи што го уништуваат вашиот систем, предизвикувајќи симптоми како замор, мигр...
10 совети за тоа како да го исчистите вашето тело од токсини (фото)
1 2 3 4

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com