ВТОРНИК, 13 ДЕКЕМВРИ 2016

Објавени номинациите за Златен Глобус 2017

Секоја година со нетрпение чекаме да ги гледаме големите филмски манифестации, а особено сме нетрпеливи да дознаеме кои филмови и актери се номинирани за дадените награди. Листата со номинациите за Златен Глобус 2017 конечно е објавена, па затоа погледнете ја и навивајте за вашиот фаворит.

post cover photo

Најдобар игран филм - драма

Hacksaw Ridge

Hell or High Water

Lion

Manchester by the Sea

Moonlight

Најдобар игран филм - комедија или мјузикл 

20th Century Women

Deadpool

Florence Foster Jenkins

La La Land

Sing Street

Најдобра женска улога во игран филм - драма

Amy Adams, Arrival

Jessica Chastian, Miss Sloane

Isabelle Huppert, Elle

Ruth Negga, Loving

Natalie Portman, Jackie

Најдобра машка улога во игран филм - драма 

Casey Affleck, Manchester by the Sea

Joel Edgerton, Loving

Andrew Garfield, Hacksaw Ridge

Viggo Mortensen, Captain Fantastic

Denzel Washington, Fences

Најдобра женска улога во игран филм - комедија или мјузикл

Annette Bening, 20th Century Women

Lily Collins, Rules Don't Apply

Hailee Steinfeld, The Edge of Seventeen

Emma Stone, La La Land

Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

Најдобра машка улога во игран филм - комедија или мјузикл

Colin Farrell, The Lobster

Ryan Gosling, La La Land

Hugh Grant, Florence Foster Jenkins

Jonah Hill, War Dogs

Ryan Reynolds, Deadpool

Најдобра споредна женска улога во игран филм 

Viola Davis, Fences

Naomie Harris, Moonlight

Nicole Kidman, Lion

Octavia Spencer, Hidden Figures

Michelle Williams, Manchester by the Sea

Најдобра споредна машка улога во игран филм 

Mahershala Ali, Moonlight

Jeff Bridges, Hell or High Water

Simon Helberg, Florence Foster Jenkins

Dev Patel, Lion

Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals

Најдобра режија

Damien Chazelle, La La Land

Tom Ford, Nocturnal Animals

Mel Gibson, Hacksaw Ridge

Barry Jenkins, Moonlight

Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

Најдобро сценарио 

Damien Chazelle, La La Land

Tom Ford, Nocturnal Animals

Barry Jenkins, Moonlight

Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

Taylor Sheridan, Hell or High Water

Најдобар филм од странско говорно подрачје

Divines

Elle

Neruda

The Salesman

Toni Erdmann

Најдобра оригинална песна 

"Can't Stop the Feeling," Trolls

"City of Stars," La La Land

"Faith," Sing

"Gold," Gold

"How Far I'll Go," Moana

Најдобра оригинална музика 

Moonlight

La La Land

Arrival

Lion

Hidden Figures

Најдобра ТВ серија драма

The Crown, Netflix

Game of Thrones, HBO

Stranger Things, Netflix

This Is Us, NBC

Westworld, HBO

Најдобра ТВ серија комедија 

Atlanta

Blackish

Mozart in the Jungle

Transparent

Veep

Најдобра мини серија или ТВ филм 

American Crime

The Dresser

The Night Manager

The Night Of

The People v. O.J. Simpson

Најдобра женска улога во ТВ серија драма

Caitriona Balfe, Outlander

Claire Foy, The Crown

Keri Russell, The Americans

Winona Ryder, Stranger Things

Evan Rachel Wood, Westworld

Најдобра машка улога во ТВ серија драма

Rami Malek, Mr. Robot

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Matthew Rhys, The Americans

Liev Schreiber, Ray Donovan

Billy Bob Thornton, Goliath

Најдобра женска улога во ТВ серија комедија

Rachel Bloom, Crazy Ex-Girlfriend

Julia Louis-Dreyfus, Veep

Sarah Jessica Parker, Divorce

Issa Rae, Insecure

Gina Rodriguez, Jane the Virgin

Tracy Ellis Ross, Black-ish

Најдобра машка улога во ТВ серија комедија

Anthony Anderson, Black-ish

Gael Garcia Bernal, Mozart in the Jungle

Donald Glover, Atlanta

Nick Nolte, Graves

Jeffrey Tambor, Transparent

Најдобра женска улога во мини серија или ТВ филм 

Felicity Huffman, American Crime

Riley Keough, The Girlfriend Experience

Sarah Paulson, The People v. O.J. Simpson

Charlotte Rampling, London Spy

Kerry Washington, Confirmation

Најдобра машка улога во мини серија или ТВ филм

Riz Ahmed, The Night Of

Bryan Cranston, All the Way

John Turturro, The Night Of

Tom Hiddleston, The Night Manager

Courtney B. Vance, The People v. O.J. Simpson

Најдобра споредна женска улога во мини серија или ТВ филм

Olivia Colman, The Night Manager

Lena Headey, Game of Thrones

Chrissy Metz, This Is Us

Mandy Moore, This Is Us

Thandie Newton, Westworld

Најдобра споредна машка улога во мини серија или ТВ филм

Sterling K. Brown, The People v. O.J. Simpson

Hugh Laurie, The Night Manager

John Lithgow, The Crown

Christian Slater, Mr. Robot

John Travolta, The People v. O.J. Simpson

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com