САБОТА, 22 СЕПТЕМВРИ 2018

Топ 10 најпосетени земји во светот

Денес повеќе од секогаш, сè повеќе и повеќе луѓе патуваат во странство и се чини дека патувањето нема да излезе од тренд набрзо. Патувањaта во странство сега имаат подостапни цени од кога и да е, па што чекате! Ова се првите 10 најпосетувани земји според Светската туристичка организација. 

post cover photo

Франција

Најпозната по својата кујна, мода, култура и јазик, Франција се наоѓа во првите 10 водечки земји во светот во областа на туризмот. Со повеќе од 83 милиони туристи секоја година, оваа прекрасна земја е домаќин на голем број туристички места. Од Париз, Лион, Стразбур и живописните француски селца до преубави Алпи, скијачки центри и плажи.

САД

САД изобилува со туристи низ цела година. Се верува дека 67 милиони туристи влегуваат во САД секоја година, а со градови како Њујорк, Лос Анџелес и Лас Вегас, воопшто не е зачудувачки факт. Освен тоа, бројните природни атракции во земјата, вклучувајќи го и Големиот Кањон, Националниот парк Јелоустоун, хавајските плажи и многу повеќе, се само дел од тоа што нуди Америка.

 

Кина

Земјата на Кинескиот ѕид, Шаолинскиот храм и Забранетиот град, заедно со бројните природни богатства, културни и историски знаменитости, е една од најпосетуваните туристички дестинации.

Тајланд

Тајланд е една од најпопуларните дестинации во светот, привлекувајќи повеќе од 30 милиони туристи секоја година која не смеете да ја пропуштите. Извонредна кујна, егзотични плажи, идилични острови и неверојатни национални паркови со прекрасни прашуми се наоѓаат на листата на понудата за Тајланд.

 

Шпанија

Туризмот се смета за една од главните индустрии во Шпанија. Оваа неверојатна земја привлекува повеќе од 57,7 милиони странски посетители секоја година со својот уникатен шарм и важност. Историските градови, како што се Барселона и Мадрид, хотелите од светска класа на медитеранските и атлантските брегови на земјата, и многу повеќе, привлекуваат луѓе од цел свет.

Италија

Секоја година Италија привлекува околу 46,4 милиони туристи, кои ја посетуваат оваа магична земја за да ги посетат Рим, Венеција, Фиренца, Милано и други прекрасни градови, како и совршените италијански селца, да јадат фантастична храна и да пијат одлично вино. Италија е една од дестинациите од соништата и има многу добри причини за тоа.

 

Германија

Се проценува дека туристичката гранка во Германија ќе придонесе 4,5% во БДП благодарение на големиот број туристи кои доаѓаат од различни страни од светот, а Берлин, Минхен и Хамбург се наоѓаат помеѓу најпосетуваните градови во државата.

 

Велика Британија

Богата и долга историја и култура со добро развиен туристички капацитет, Велика Британија е рангирана на листата на најпосетувани земји во светот, а најпозната атракција е Биг Бен.

 

Русија

Најголемата земја во светот по површина, која опфаќа повеќе од една осмина на Земјата, Русија привлекува околу 25,7 милиони туристи годишно. И покрај огромната големина на земјата, сепак, луѓето од целиот свет ја посетуваат прекрасната земја и притоа повеќето ги претпочитаат историските градови Москва и Санкт Петербург.

Грција

Грција е една од најпопуларните туристички дестинации во светот, која се рангира во првите 20 земји во светот. Поконкретно, во Грција оваа година се очекуваат рекордни 35 милиони странски посетители.

 

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com