СРЕДА, 27 МАРТ 2019

Бидете палави! 5 сексуални игри за разгорување на страста

Не губете повеќе време! Доколку вашата врска и вашиот сексуален живот почнува да запаѓа во една рутина и монотонија, време е да го зачините вашиот живот и да ги пробате овие сексуалните игри уште денес.

post cover photo

Чичко доктор

Не постои начин да не знаете како да се однесувате како непослушнa медицинска сестра, а вашиот партнер може да биде вашиот доктор. Основата на оваа игра е да се соблечете голи и да започнете да го прегледувате вашиот партнер (или тој вас). Со овој начин на исчекување на вашиот следен чекор, вашиот партнер ќе полуди. Експертите велат дека ова е најдобриот начин да се внесат повеќе емоции во вашиот сексуален живот.

Покер

За ова мора да занете да играте покер. Во текот на играта, полека, дел по дел ќе ја губите својата облека додека на крај не бидете целосно голи. Еден од најважните моменти е да останете со сериозно лице за време на играта, за интригата и мистеријата да биде поголема. Меѓутоа, тука не е важно кој ќе победи, тоа што е важно е самата игра. Според сексолозите, покерот на соблекување ја поттикнува имагинацијата и ја зголемува сексуалнта тензија пред да стигнете до самиот чин - секс.

Задоволство со заврзани очи

Самиот наслов кажува дека се работи за целосно уживање со помош на шал или вратоврска со која ќе ги заврзете очите на партнерот. Според оваа игра, најпрво започнете бавно да го допирате партнерот, а потоа едноставно играјте си со него во зависност од вашите желби и потреби, што дополнително ќе ја зголеми тензијата бидејќи кога очите се затворени сите други сетила се изострени.

Масажа

Разбудете ја страста во вашиот партнер, дури и ако ова го правите првпат. Однапред договорете се со вашиот партнер да не ве допира додека вие него го масирате или обратно.  За сигурност, можете дури и нежно да ги врзете рацете заедно. Ако го лишите од можноста да ве допре, тоа во голема мера ќе ја зголеми неговата сексуална желба.Во процесот на масажа, „случајно“ допирајте ги неговите гениталии, играјте си со него, бидете непредвидливи - тоа само ќе ја зајакне својата атракција. Почувствувајте го својот партнер, нека вашата женственост и вродена сексуалност ги водат вашите постапки, не плашете се да го надминете она што е вообичаено и дозволено.

Секси изненадување

Сигурно сте го виделе на филмовите, но е уште поинтересно во реалниот живот. Подгответе го вашето тело за жешка вечер. Нека биде вашата кожа мазна, мека и миризлива. Изгаснете ги сите светла и запалете многу мали свеќи кои ќе му го осветлуваат него патот од влезната врата до собата во која ја планирате вашата средба. Земете неколку парчиња облека и оставете ги како траги кои ќе водат до вас (градникот оставете го последен). Облечете се во секси гаќички и легнете во креветот. Кога тој ќе стигне до вас, сигурно ќе гори од страст.Чекањето ќе ве возбуди и вас. Ќе посакате тој веднаш да пристигне и да ве пронајде.

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com