ПОНЕДЕЛНИК, 07 МАЈ 2018

Петте магични италијански села - Cinque Terre

Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola и Riomaggiore, селца кои ги отсликуваат сите карактеристики на италијанската убавина. Таму, ќе имате можност да се изгубите во природните убавини и да уживате во прошетките меѓу лозјата и маслиновите градини, кои се наоѓаат над овие пет села.  Тие се поставени на стрмен и непристапен дел на Лигурската обала. Селцата заедно со околните ридови го сочинуваат Националниот парк Чинкве тере,  кој е под заштита на светското културно наследство на УНЕСКО. Овие бајковити селца се карактеризираат со шарени италијански куќички и тесни улички и интересно е тоа што до крајот на 19от век тие биле комплетно изолирани од остатокот на светот. Денес, до нив се стигнува лесно преку одлично организираните возови, а во летниот период и со бротчиња. 

post cover photo

Риомаџоре

Риомаџиоре е најголемото село од Чинкве Терре. Неофицијално се смета за главен град на регионот и едно од најромантичните места. Посетителите можат да уживаат гледајќи ги птиците и слушајќи ја мелодијата на морето или да ја посетат ботаничката градина.

Манарола

Манарола е второто најмало и најстаро село од Чинкве Терре. Посетителите можат да прошетаат низ неверојатните улички и да вкусат добро и квалитетно вино, а сончањето и скокањето од карпите се речиси задолжителни ритуали во ова село.

Корнилја

Корнилја е најмалото село од оваа група. Тоа е опкружено со лозја и разнобојни тераси и нуди прекрасен поглед на сите пет села. За разлика од другите села, Корнилја е единственото селце кое нема директен пристап до морето, бидејќи е изградено на врвот на ридот опкружено со лозја.

Вернаца

Вернаца е четвртото селце од Чинкве тере, познато по своето живописно пристаниште. Со изобилство од тесни улички ви пружи неверојатна релаксирачка прошетка. Шареното село од 1.000 жители е едно од најшарените и најубавите селца на италијанската ривиера, но исто така е и најудобно за пешачење, бидејќи има најмали ридови. Автомобилите се забранети во Вернаца, автентично рибарско село во пастелни розови, жолти и тиркизни нијанси.

Монтеросо 

Монтеросо е петтото и последното рибарско селце опкружено со прекрасни лимонови дрва, познато по своето производство на вино. Стариот дел е изграден помеѓу тесните средновековни асфалтирани улици, а новиот дел се протега по долгата песочна плажан и овие два дела ги поврзува тунел.

 

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com