ВТОРНИК, 09 ОКТОМВРИ 2018

11 најдобри хорор филмови за месец октомври кои можете да ги гледате на Netflix

Имајќи предвид дека октомври е месец на хоророт, погледнете ја во прилог листата на стари и нови хорор филмови кои можете да ги погледнете на Netflix.

The Shinning

Еден од најпознатите филмски остварувања, Џек Торенс повторно се враќа на Netflix, што значи љубителите на хорор филмовите имаат можност повторно да го гледаат еден од најдобрите хорор филмови на сите времиња.

Cube

Инспириран од позната епизода на „The twilight zone” приказната започнува со 6 странци кои се заробени во лавиринт од чудни коцкести соби со смртни стапици во нив. Обидувајќи се да излезат, затворениците мора да соработуваат со цел да го пронајдат излезот.

Dig two graves

Кога постариот брат на Џејк ќе се удави, таа е решена да стори сѐ за да го врати назад. Наскоро таа среќава тројца непознати мажи во блиската шума кои ѝ кажуваат дека доколку таа го бутне Вили, момче кое е заљубено во неа, тие ќе го повратат Шон меѓу живите. Со специфичниот наратив овој филм ќе ве држи во неизвесност до самиот крај.

post cover photo

Terrifier

Ова е вистински погодок за сите љубители на хорор филмови каде главниот негативен лик е кловн убиец.

The Babysitter

Овој Netflix филм, беше вистинско изненадување за 2017 година. Никој не очекуваше многу од филмот со Бела Торн во главната улога кој не можеше да добие датум за кино премиера, меѓутоа овој тинејџерски филм со својот дух во стил на осумдесеттите хорор филмови е одлична забава за помладата популација.

The Lodgers

Духови, језиви близнаци, фамилијарни тајни. Сето тоа ќе го најдете во оваа приказна заедно со интересни заплашувачки моменти.

1922

Доколку The Shining ви е премногу, а сте љубители на Стивен Кинг и приказната каде го согледуваме главниот лик како постепено го совладува лудилото тогаш ова е вистински погодок за вас. Главниот лик Вилфред Џејмс го губи контактот со реалноста откако ќе ја убие својата жена со цел да ја задржи земјата што ја поседувала за себе.

Deep Blue Sea

Семјуел Л Џексон и генетски модифицирани ајкули? Дефинитивно да.

Тeeth

Нискобуџетен култен филм. Интелигентна, смешна но сепак пред сѐ страшна приказна за тинејџерката Дон која открива дека има заби во вагината кои реагираат на насилни влегувања.

47 meters down

Ако сакате добар (или лош) филм со ајкули тогаш погледнете го 47 meters down со Менди Мур во главната улога.

Train to Busan

Јужнокорејски филм кој за кратко време се вбројува во најдобрите модерни хорор филмови. Од како главниот лик ќе се качи на воз за Бусан, започнува зомби апокалипсата. Сѐ со цел да се спасат, главниот лик и неговата ќерка ќе мора да стигнат до прва класа вагонот борејќи се со голем број на зомбиња.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com