ВТОРНИК, 20 НОЕМВРИ 2018

Работи кои треба да престанете да ги правите кога ќе стигнете на работа

Кога ќе почнете да работите во утринските часови, искушението може да биде баш таму за да се олесни работниот ден - особено во понеделник. Грабање на кафе - и разговор - и проверка на вашите лични пораки по социјалните медиумски канали изгледа безопасно, бидејќи не се фаќате за работа во првата минута, нели?

За жал, тие први десет минути можат да играат клучна улога во тоа колку ќе бидете продуктивни за остатокот од денот, како што објаснува меѓународниот бизнис говорник Мајкл Кер, „првите 10 минути исто така може да го постават тонот и вашиот став за ден - па затоа е важно да го започнете како што треба ".

post cover photo

За да ви помогнеме да го избегнете губењето на тоа драгоцено време, еве неколку грешки што може да ги направите на почетокот на вашиот работен ден.

Пиење кафе

Не е само прекинот на денот што го создавате со кафето, всушност пиењето е лоша идеја помеѓу 08:00 и 10:00 часот, бидејќи има негативно влијание врз кортизолот што вашето тело го произведува во тоа време. 

Разбистрување на мислите

Обидувајќи се да се справите со нови обеми на работа во утринските часови, кога вашата глава сѐ уште е полна со мисли што ги имавте минатата ноќ или во кола по пат, не е најпродуктивниот начин да се обидете да ги постигнете вашите секојдневни цели. Имајќи го сето тоа на ум, може да ве натера да се чувствувате надвор од контрола.

Проверка на лични пораки и социјални мрежи

Можеби изгледа дека проверката на вашата е-пошта е добар начин да се започне денот, но ако имате определени цели за постигнување, тие можат да ве отфрлат од курсот, а истражувањата покажуваат дека може да потраат 25 минути за да се фокусирате повторно.

Состанок

Очигледно поминавте 23 часа неделно на состаноци и е последното што ви треба кога сте тазе пристигнати во канцеларијата, затоа препорачуваме да го блокирате времето во вашиот календар и само да ги прифатите тие состаноци кои навистина не можете да ги избегнете.

Работите подалеку од природна светлина

Вие не би можеле да добиете избор на местото каде што седите на работа, но ако сте во близина на прозорец, осигурајте се дека ролетните се отворени за да ја пуштите светлината, бидејќи тоа навистина може да го зголеми вашето расположение и будност во време кога ви треба најмногу.

Поставување на сопствени рокови за задачи

Значи, кога имаш важна задача да постигнеш, наместо да одлучуваш кога ќе го направиш и да си дадеш слобода за да го влечеш, сподели го тој краен рок и твојот напредок со твојот менаџер и тим за да се задржиш на вистинскиот пат.

Прелистување на веб

Дури и ако влезете во Chrome или Firefox со најдобри намери, многу е лесно да се укинувате и да завршите со читање статии кои немаат никаква врска со работата што треба да ја направите. Ако ова се случи токму на почетокот на денот, никогаш нема да се вратите на вистинскиот пат, па додадете додаток на прелистувач кој ги блокира веб-страниците што губат време додека работат.

Мултитаскинг

Секој знае дека жените се подобри од мажите во мултитаскинг, но тоа не значи дека е продуктивен начин да се започне денот. Студиите всушност покажаа дека обидот да се направат премногу работи одеднаш е контрапродуктивно и води кон полоши резултати отколку само да работат последователно.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com