ПОНЕДЕЛНИК, 22 ОКТОМВРИ 2018

Крем супа со праз и компир со крутони од палента и ореви

Одлична супа за претстојните ладни денови... праз и компири, со крцкави крутони од палента и ореви и крем од индиски ореви. Еве како да ја направите!

post cover photo

Состојки

За кремот од индиски ореви

 • 75 гр индиски ореви, натопени во вода најмалку 4 часа, по можност одстоени преку ноќта
 • 100 мл вода
 • 1 лажица сок од лимон

За крутони од палента

 • 60гр сува палента
 • 375 мл вода
 • 2 лажици сецкани ореви
 • 1 лажичка копер

За супата

 • 3 страка праз
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 моркови
 • 2-3 компири (приближно 250 гр)
 • 1/2 лажиче ким
 • 1/2 лажичка копер
 • 1 1/2 растворена коцка за супа
 • 1 литар вода
 • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка

Започнете со готвење на палентата во вода, според инструкциите на пакетчето. Кога палентата е речиси подготвена, се промешува во оревите и коперот. Истурете ја мешавината на подлога за печење и раширете ја на дебелина од околу 1/2 цм и оставете да се олади.

Грубо исечкајте го зеленчук за супа. Додајте го кромидот во големо тенџере со малку масло и варете го на средна топлина додека не почне да омекнува.

Потоа додадете лук, праз, морков и компир и покријте ја тавата со капак околу 5-10 минути пред да додадете ким и лук.

Промешајте неколку минути, потоа зовријте ја водата со коцка и додајте ја во садот заедно со состојбата. Оставете да врие околу 30 минути, додека компирот не е мек.

Додека супата се готви, подгответе го кремот од индиски ореви. Исцедете ги оревите од водата и исплакнете ги. Се мешаат со 100 мл вода и сок од лимон додека не се изедначи, а тоа може да потрае неколку минути, па ставете го во фрижидер додека не сте подготвени да го користите.

Вратете се кон оладената палента и исечете ги парчињата со големина на крутони. Печете ги во рерна на висока топлина околу 10-15 минути, вртејќи повремено додека крутоните не се рамномерно свежи на сите страни.

Кога супата е подготвена додадете на половина од кремот од ореви. Потоа мешајте ја супата додека не се излади, или во тавата користејќи мешалка или истурете ја во процесор за храна.

Служете ја врела, додадете повеќе крем од ореви во секој сад и додадете од крутоните.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com