САБОТА, 01 ДЕКЕМВРИ 2018

Фенг Шуи трикови за дочек на зимата

По долгото, жешко лето, најверојатно сте подготвени да ја прифатите зимата - но дали е спремен и вашиот дом? Секоја сезона, нашите домови го собираат нередот што го создаваат нашите активности. До крајот на летото, капките од маслата за сонце, вчудоневидните чевли за пливање и песок ги затвораат нашите ентериери, додека во градината рѓосаните скари повикуваат на внимание. 
 
post cover photo
 
„Фенг шуи е уметност за создавање на хармонија во еден животен простор", објаснува консултантот од фенг шуи и холистичкиот исцелител Сју Холмс. „Од традиционалната кинеска перспектива, станува збор за балансирање на јин и јанг за да се создаде рамнотежа помеѓу областите на движење и спокојство, светло и темно, тешко и меко".
 
Според Сју, нашите сезонски решенија треба да се прошират надвор од малите иритации за да се разгледаат поголемите проблеми што ги има во нашите домови. „Сè што има ефект врз енергијата во една просторија, така што голем општ електричен вентилатор, на пример, може да биде пречка. Но, во смисла да се направи голема разлика во вашиот простор, тие работи се малку покомплицирани. „Наместо тоа, Сју сугерира дека тоа се факторите кои влијаат на нашиот проток на „чи" енергија - односот меѓу нашите домови и блиските патишта, усогласувањето на внатрешните врати или поставувањето мебел - што го заслужуваат нашето внимание. „Повеќето луѓе слушнале дека растурени растенија даваат „sha chi"или негативна енергија“, сугерира таа, „или дека треба да го задржат тоалетниот капак надолу. Но, тие се малку веројатно да бидат најважните размислувања за фенг шуи на нечија куќа."
 
„Замислете ја позицијата на креветот во вашата спална соба. Никогаш нема да ги организирате работите, така што вашата глава ќе се насочува кон средината на собата, вие едноставно не би го сториле тоа. Најчесто е главата против цврст ѕид. Поставувањето на креветот помеѓу вратата и прозорецот исто така е помалку од идеално, бидејќи протокот на чи низ креветот не е многу мирен. На сличен начин, најверојатно, ќе го извадите троседот до цврст ѕид каде што може да се собере чи. Сето тоа е за создавање убав баланс, хармонија, убавина и поврзување со суптилните енергии на местото за да го оживееме ".
 
Класичните пет елементи на кинеската култура - дрво, оган, метал, земја и вода - исто така мора да бидат избалансирани. Фенг шуи консултантите веруваат дека повикувањето или активирањето на овие енергии во значајни локации може да донесе позитивни промени во изгледите за здравје, богатство и среќа. „Тоа не се зема во буквална смисла", објаснува Сју, „така водната енергија значи дека нешто тече; дрвната енергија дава чувство на раст; Земјата дава енергија што негува. Станува збор за изнесување на најдобриот потенцијал на просторијата за да се извлече максимум од она што сте го добиле".

КРЕАЦИЈА НА ХАРМОНИЈАТА

Решавањето на конкретни намери или грижи со фенг шуи ќе бара помош од професионалец. Но, додека некои стилови на фенг шуи - „летачки ѕвезди", на пример - даваат детални насоки за тоа како да го организирате вашиот животен простор, многу консултанти се согласуваат дека попрагматичен пристап е исто толку моќен. „Јас првенствено ја практикувам БТБ фенг шуи („Блек сект Тантрик будист"- образец воведен во САД во 80-тите години)", вели архитект од Њујорк и консултант од фенг шуи Анџи Чо. „Сметам дека е поважно за мене и за моите клиенти, бидејќи се фокусира на намерата да ги поттикне прилагодувањата и протокот на чи, наместо насока на компас".
 
За Anjie, фенг шуи е навистина холистички пристап кон животната средина која ги интегрира свесноста и еколошката свест за да создаде простори кои ги негуваат и поддржуваат нивните жители. Исходот е низа практични сугестии - огнени црвени постелнини за стимулирање на страста во спалната соба; големи камења или камени скулптури; резервоар за риба или огледало за поддршка на поврзаноста со другите.
 
Како Сју, Анџи верува дека сите треба да преиспитаме колку добро ни поддржува нашиот дом. „Како холистички внатрешен архитект, се среќавам со многу луѓе кои сакаат да го интегрираат фенг шуи и еко-пријателски дизајн во нивните домови и бизниси, но сакаат да почекаат додека просторот не е чист или додека немаат повеќе време или додека не се преселат . Овие се, се разбира, соодветни времиња за реновирање или преуредување, но она што повеќето луѓе не го знаат е дека можете во секое време да ги инкорпорирате принципите на фенг шуи и зеленило. Тоа може да биде уште покорисно во предизвикувачки време. Станува збор за повеќе од само поместување на мебелот; тоа е за менување на вашата околина физички и енергично за да го поддржите вашиот живот. Дури и ако не сте подготвени да го реновирате или редизајнирате вашиот дом, сеуште можете да вклучите холистички принципи во вашиот простор."
 
 
© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 
 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com