ПЕТОК, 16 НОЕМВРИ 2018

Модниот свет се соочува со промени, дали тоа значи и промени во шоуто на Victoria's Secret

Откако започна во 1995 година, модното шоу Victoria's Secret стана глобален спектакл на тонирани тела, пердуви и кристални костуми, голема коса и светли бели насмевки, следени од милиони луѓе низ телевизиските и социјалните медиуми.

post cover photo

Посетата на Victoria's Secret е слично како да одите на шоу во Вегас. За разлика од повеќето модни ревии, моделите овде се смеат. Со живи изведби од глобални суперѕвезди, шоуто ја претставува сексуалноста толку карикатурно (и, да, проблематично) претерана, затоа не е сексуална. Но, ставовите околу женските тела и женската сексуалност драматично се променија во последниве неколку години. Па особено се прашувавме дали и како шоуто на Victoria's Secret ќе реагира.Главниот директор за маркетинг на Victoria's Secret Ед Разек и ЕВП за односи со јавност Моника Митро дадоа нефилтрирано интервју за Никол Фелпс на Vogue.com, земајќи го предвид годишното шоу, нејзината опадната важност, инклузивност и нивните конкуренти („Ние сме трета љубов на никој"). Разек звучеше боречки кога Фелпс праша за генерацијата на Instagram. „Дали бараат нешто ново од Викторија Сикрет?", праша таа. Тој одговори, делумно:

„Тоа е како прашањата од типот, зошто вашата претстава не го прави тоа? Не треба да имате транссексуалци во шоуто? Не. Не, не мислам дека треба. Па, зошто да не? Затоа што шоуто е фантазија. Тоа е посебна забава од 42 минути. Тоа е она што е. Тоа е единствена од ваков вид во светот." Никол се обиде да го објасни она што Разек го изјави велејќи дека, не само што користел застарен збор за да ја опишат трансродната заедница, туку исто така изгледа дека сугерира дека трансродовите модели не би можеле да бидат дел од „фантазијата" на Victoria's Secret.

„Мојата забелешка во врска со вклучувањето на трансродови модели на Victoria's Secret модна ревија наиде на нечувствителност. Се извинувам", рече Раек преку е-пошта. „Да бидеме јасни, имавме трансродови модели кои доаѓаат на одлеаноци... И како и многу други, тие не успеаја ... Но, тоа никогаш не беше за родот. Искрено, јас навистина се надевам дека трансродовите модели ќе ја направат претставата наскоро. Се восхитувам и го почитувам нивното патување за да прифатам кои навистина се."Имаше време кога шоуто на Victoria's Secret се чувствуваше како освежувачко заминување од сериозниот премногу бел и премногу тенок моден свет. Пистата покажува, особено во изминатите години, дека може да се почувствува тешка, па дури и малку тажна. Бројот на модели честопати се намали на пистата. Кастинзите честопати беа бели. Спротивно на тоа, модната емисија „Викторија Скејт" беше радосна. Моделите се насмеаа и разнесоа бакнежи и танцуваа на сцената за да живнат музичките дела на калеидоскопските сетови. Тие беа повеќе атлетички отколку стапни, и (малку) повеќе разновидни од пистите на доцните 90-ти и раните 00-ти.© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com