ЧЕТВРТОК, 15 НОЕМВРИ 2018

Spice Girls рушат рекорди во продажбата на билети за претстојната турнеја

Милиони луѓе се обиделе да купат билети за турнејата на Spice Girls кога влегоа во продажба на 10 ноември, кршејќи ги рекордите на Ticketmaster. Во еден момент, наводно, 700.000 луѓе беа во дигиталниот ред чекајќи шанса да купат билети.

post cover photo

„Побарувачката за Spice Girls беше исклучена од табелата", рече Ендрју Парсонс, директор на Ticketmaster. „Тие ги разбија рекордите на Ticketmaster UK да станат најпрометната продажба воопшто.

„Имаше милиони луѓе на нашиот сајт во потрага по билети, со редица во една точка од над 700.000". Парсонс вели дека стотици илјади билети биле продадени за неколку минути и коментирале дека „тие можеле да играат скоро секоја вечер една година".
Побарувачката за билетите беше толку голема што Spice Girls додаде четири концерти во турнејата, вклучувајќи и два во Манчестер и два во Лондон.

Четири од членовите на групата - Гери Хорнер, Мелани Браун, Мелани Чишолм и Ема Бунтон - се враќаат на турнејата, додека Викторија Бекам се одлучи да не се придружи. 

Гласини за турнејата веќе неколку години се вртеа, при што некои од членовите на групата даваат многу силни навестувања во текот на изминатите неколку месеци кои планираат да ја заживеат групата од деведесеттите, навистина беа во тек.

Spice Girls ќе изведуваат на следниве датуми:

НОВА: 29 мај 2019 - Манчестер - Стадион Етихад

НОВА: 31 мај 2019 - Манчестер - Стадион Етихад

01 Јуни 2019 - Манчестер - Стадион Етихад

03 Јуни 2019 - Ковентри - Рико стадионот

06 јуни 2019 - Сандерленд - стадион на светлината

08 Јуни 2019 - Единбург - БТ Марејфилд стадион

10 јуни 2019 - Бристол - Стадион Ештон Гејт

НОВ: 13 јуни 2019 - Лондон - Вембли стадион

НОВИ: 14 јуни 2019 - Лондон - Вембли стадион

15 јуни 2019 - Лондон - Вембли стадион

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com