ЧЕТВРТОК, 15 НОЕМВРИ 2018

Мишел Киган апелира до жените да направат скрининг на грлото на матката

Актерката признала дека ја одложувала својата проверка „подолго време", игнорирајќи бројни писма. 

post cover photo

„Бев навистина загрижена", напиша таа и го искористи изговорот дека е „премногу зафатена", пред да додаде: „Да се ​​соочиме со тоа, тоа е крваво срамно".

Но, во видео блог по процедурата, таа рече колку брзо и лесно било, уверувајќи ги навивачите дека не е болна.

„Бев во собата пет минути, на креветот за два, тоа беше навистина брзо", рече 31-годишната.

Време е да разговарате за испитување на скрининг на грлото на матката ... AKA страшниот SMEAR (ужасен збор) тест! Јас ќе бидам искрена со сите вас, имав многубројни писма преку мојата влезна врата што ги турнав настрана. Јас исто така ги игнорирав убедувањата на мојата мајка која ми велеше да резервирам состанок со мојот локален лекар ... затоа што 1) го искористив изговорот дека сум „премногу зафатена" со работата и животот воопшто 2) да се соочиме со крвавото засрамувачко пуштете ги носачите и отворете ги нозете пред цел странец 3) бев вознемирена додека размислував за болката што ќе ја издржам! Сепак, конечно добив прст надвор, (простувам на зборови) и отидов на мојот состанок. Мојата докторка беше толку убава, јас скокнав на креветот и тоа беше готово за помалку од 2 минути! Тоа беше малку непријатно, но не значи болно. Откако направив некои истражувања, открив дека бројот на жени кои треба да одат на тестот падна на најниско ниво за 20 години!!! Рак на грлото на матката е најчестиот рак кај жени на возраст под 35 години, а некои немаат никакви симптоми. 75% од рак на грлото на матката може да се спречи со тоа што имаат редовни скрининг на грлото на матката... Мојот совет до вас... СТОП за изговори и да одите на крвавиот тест! Тестот трае 5 минути, влијанието на ракот на грлото на матката трае живот! #dontfearthesmear #smeartest #smear #womenshealth #cervicalcancerawareness #selfcare #selflove # getyourself check #justdoit 💞 

Киган рече дека таа го направила своето истражување и го привлече вниманието на бројот на жени на кои им е дијагностициран рак на грлото на матката секоја година.
Според истражувањето за рак во Велика Британија, има околу 3.200 нови случаи на рак на грлото на матката и 870 смртни случаи од оваа болест секоја година.

Но, бројките се паднати, бидејќи и во Англија стапките на скрининг се на најниско ниво во последните две децении, со бројки за Јавното здравство во Англија за 2017 година, кои покажуваат дека околу три милиони жени немаат направено тест за најмалку три и пол години.

Киган рече: „Значи, дами, ве молам да го резервирате вашиот тест, одете и направете го тоа и кажете му на целото семејство и пријателите да го направат тоа. Тоа е толку важно и лесно".

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

 

Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com