ЧЕТВРТОК, 15 НОЕМВРИ 2018

Лебот од Мексико печен за душите на мртвите

Прославите за денот на мртвите започнуваат на 31 октомври, кога семејствата се подготвуваат за враќање на духовите на починатите деца на 1 ноември, познати како Деа де Лос Анџелитос (Денот на малите ангели). Следниот ден, 2 ноември е Деа де Лос Муертос, Денот на мртвите, кога сите други души ќе се вратат. Ноќите на 31 октомври и 1 ноември, луѓето ги посетуваат гробиштата за да ги красат гробовите на саканите во подготовка за доаѓањето на нивните духови. 

post cover photo

Секоја година, почнувајќи неколку дена пред прославите, семејството Рејес го исполнува мирисот на цимет и анис, аромата на рерната од дрво и, на крајот, на свежо печени ролни, кои ги продава на соседите кои со нетрпение го очекуваат секоја година.

Не би било Денот на мртвите ако немаше леб!

Реас сака да го направи слаткиот леб ноќе. Тој ужива во тивкото време додека ги мери состојките на неговите 50-годишни скали кои некогаш ги користел неговиот татко, панадеро (пекар) од кого Рејес првпат научил да прави леб.Тој размислува за својот татко додека пече, рече тој, кој починал кога Рејес имал само 11 години. Во сеќавањата не се зема само формата на слика на татко му, која ќе седнел над олтарот подготвен во последната недела од октомври, но и форма на тестото што се држи во рацете на Рејес, кое тој го заколува како неговиот татко го подучуваше.

Печење пан де муер го потсетува Рејес на неговиот татко, кој го подучувал Рејес да го испече лебот кога тој бил дете.
Работата преку ноќ не е без инциденти, меѓутоа, особено околу ова време од годината, кога мнозина веруваат дека мртвите патуваат назад кон човечкиот свет.

„Се сеќаваш ли на времето кога лебот одеднаш паднал од раб тука?" Жената на Рејес, Марија Антонија, го прашала нејзиниот сопруг додека минувала на масата каде што Рејес ги подготвувал неговите состојки, табела што ја користел и неговиот татко. Рејес кимна со главата и раскажуваше дека биле сигурни дека тоа е неговиот починат татко кој го турнал лебот на подот. Овој вид на обичен разговор за смртта и духовите не е невообичаен во Мексико; и во моето искуство во Оахака, традициите околу овие теми се особено силни. Секоја година, многу семејства ќе градат олтар во нивниот дом, наполнети со цвеќиња, свеќи, вода, леб и фотографии на нивните починати најблиски. Секоја ставка има значење за водење на мртвите дома: аромата на цветот води духови во земјата на живите, додека свеќите го осветлуваат патот. Кога ќе пристигнат, лебот го ублажува гладот ​​и водата ќе ја исчисти жедта. Омилената храна и пијалакот на покојниците исто така се ставаат на жртвеникот за да можат да уживаат при нивното враќање.

Сега, низ целата земја, има цела разновидност од различни лебови печени специјално за Денот на мртвите. Во многу области во Мексико, може да се најде мекиот, сладок бел леб наполнет со портокалова суштина и нанижан со екстра тесто во облик на коски. Меѓутоа, во Оахака, најчестата форма на овој леб - и онаа што ја прави Рејес - е пан де јама, богат сладок леб со жолчка. Пан де Јема се продава во текот на целата година, но за време на Денот на мртвите, додаток на анасон и цимет се додава за дополнителен вкус, а лебот е украсен со мали декоративни лица или карити.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com