САБОТА, 17 НОЕМВРИ 2018

Netflix: Погледнете го првиот трејлер за "Dumpling" со Џенифер Анистон

Ако ви треба ново нешто денес денес, Netflix е тука за вас. Стриминг гигантот само што го објави првиот официјален трејлер за претстојниот долгометражен филм „Dumpling", со Џенифер Анистон и Даниел Мекдоналд. 
 
За оние кои не се запознаени со потеклото на филмот, „Dumpling" се базира на бестселерот од Њујорк тајмс со истото име од романсиерката Џули Марфи. Таа ја раскажува приказната за Willowdean Dickson, a.k.a. Dumplin '(Macdonald) - тинејџерска ќерка на поранешната кралица за убавина (Анистон) во мал град во Тексас.
 
Кога Willowdean ќе биде заситена од уморни клишеа и тропови на животот на малиот град на југ, а да не спомнуваме дека е невидлива во својот дом, тинејџерката оди против статус кво со влегување на нејзината мајка на Мис Teen Bluebonnet.
 
post cover photo
 
Други неочекувани натпреварувачи го следат водството на Willowdean и се раѓа филм со чувство на добри резултати. Viva la Revolution!
Но, сериозно, како веќе го сакаме Dumpling? Да ги пресметаме начините.
 
За почеток, секој филм кој ја промовира позитивноста на телото на тинејџерките треба да биде канонизиран во аналите на поп културата, ако прашуате. Исто така, треба да истакнеме дека филмот е инклузивен и на други начини? Willowdean и нејзините колеги, бунтовници на избори, се обраќаат на локалните кралици за помош.
 
Потоа, тука е и фактот што музичката икона Доли Партон го стави својот карактеристичен печат низ саундтракот. Во прилог на класичните Партон песни како „9 до 5", навивачите ќе бидат третирани со нови оригинални песни кои Партон ги напиша само за филмот. „Тоа е навистина прекрасно и возбудливо нешто за младите девојки целосно", вели Партон на нејзината веб-страница на филмот.
 
Конечно, би било невозможно да не зборуваме дека Анистон е во ретка форма како пасивно-агресивна мома.
 
Dumplin излегува премиерно на Netflix на 7 декември.
 
 
© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com