ВТОРНИК, 04 ДЕКЕМВРИ 2018

6 мажи кои си ги уништиле кариерите поради љубов

Имајќи го во предвид изразот дека „љубовта е слепа“ кој среќаваме во безвременските класици како оние на Шекспир, можеме да заклучиме дека честата употреба и не е претерување од страна на авторите. Колку што може љубовта да инспирира некого да направи големи нешта, исто толку може да го натера да направи многу големи грешки.
Подолу се претставени низа на ситуации каде мажите направиле и не така добра одлука поради љубов, а со тоа си ги уништиле кариерите и претрпеле тешки последици.

post cover photo

Тед Робертс – практикант во НАСА

Овој 24 годишен практикант украл месечеви камења вредни милиони долари кои биле собирани од Аполо мисиите. Тој беше уапсен и осуден на 6 години затвор одкако ги украл камењата со цел да има секс врз нив. За време на судењето Тед ја признал својата вина наведувајќи дека кражбата ја извршил поради љубов и динамичност во врската.

Франческо Шетино – капетан на Конкордија

На сите нас доволно ни е позната несреќата со бродот Конкордија во која што животот го загубија 32 патници, но малкумина знаат дека до оваа несреќа дошло токму поради невнимание од страна на капетанот, кој бил целосно посветен на својата девојка која била незаконски пристуна на бродот без да купи карта. По несреќата Шетино беше прогласен за виновен и осуден на 16 години затвор.

 

Џон Хинкли

Џон Хинкли станал опседнат со филмот Taxi Driver и глумицата Џоди Фостер при што се обидел да изврши атентат на тогашниот Претседател на Сад – Роналд Реган. Имено овој човек претходно ја следел Фостер и ѝ испраќал најразлични љубовни писма, но бидејќи не успеал да и го привлече вниманието, на крајот се решил да го убие Претседателот со цел да ја импресионира.

Едвард 8 – крал на Англија

Кралот Едвард ја предизвикал можеби и најголемата конституционална криза во Обединетото кралство поради тоа што се откажал од тронот со цел да ја земе за жена Волис Симсон- двапати разведена американка. Со само 326 дена владеење, Едвард е првиот крал со најкратка историја на владеење.

 

Ентони Вајнер – американски политичар

Во 2016 година овој американски политичар беше истражуван од страна на ФБИ поради љубовна афера со 15 годишна девојка.  За време на истрагата неговиот лаптоп беше запленет при што беа пронајдени маејлови директно поврзани со и-мејл аферата на Хилари Клинтон. Ентони поради инволвираност со малолетна девојка беше осуден на 21 месеци затвор.

 

Антонио Кортез Санта Ана – мексикански генерал

Во 1836 година , мексиканскиот генерал ја изгубил битката кај Сан Хасинто за само 18 минути. Причината за овој пораз е дека истиот бил неподготвен за битка бидејќи во моментот кога започнала, генералот имал сексуаклни односи со Емили Д. Вест.

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com