СРЕДА, 05 ДЕКЕМВРИ 2018

7 неправилности на телото кои се причина за волшебна убавина

Убавината е прашање на вкус, бидејќи не постојат универзални правила со кои можете да карактеризирате некој за убав или не.  Луѓе со најразлични дисордери се тука да ни ја прикажат својата уникатна убавина која што можеме да ја наречеме вистинска реткост. Низ низата од слики кои што се приготвени за вас сакаме да ве поведеме на магично патување каде се прикажани некои од најретките карактеристики за некои луѓе кои што ги прават да зрачат со посебна и уникатна убавина.

Албинизам

Овој прекрасен модел беше фотографиран кога имаше 16 години од страна на познат фотограф. На прв поглед на оваа слика имаме чусто дека гледаме порцеланска кукла, но станува збор за состојба албинизам каде на телото му недостигаат пигменти во очите, кожата и косата. Името на овој модел е Настиа Кумарова, која што има успешна кариера благодарејќи на овој специфичен изглед.

Елер Данлос Синдром

Сара Герц ја користи својата успешна кариера на модел да ја подигне свеста за нејзината ретка болест наречена како Елер Данлос Синдром. 27 годишниот модел ги користи социјалните мрежи со цел да прикаже како се манифестира нејзината болест на кожата а воедно и да истакне дека истата изгледа убаво без разлика на сѐ.

Ектодермал Дисмплазија

Овој 26 годишен модел ја има ретката болест наречена Ектодермал Диспласија која што се манифестира врз нејзината черепна конструлција.

Анисокорија

Ова не е трик кој може да се постигне со леќи, станува збор за ретка состојба каде зениците на очите се во различна големина.  Едната функционира нормално, додека другата е фиксирана.

Дерматографија

Иако ваквиот ефект може да се постигне со 3д тетоважи сепак станува збор за ретка состојба наречена дерматографија која што е застапена само кај 2% од населението во светот. Оваа болест се манифестира на начин што кога кожата ќе биде и најмалку изгребана набабрува и формира определена форма согласно начинот на гребење. Ваквата состојба трае максимум 30 минути. Луѓето кои ја имаат оваа болест најчесто ја користат да создадат определена времена уметност на кожа.

Ретки белези

Многу луѓе се обидуваат да ги одстранат своите кожни белези преку најразлични операции, додека овој модел ни прикажува дека убавината може да дојде и да биде истакната токму преку нив.

Синдром на мачкини очи

Самото име на оваа состојба означува дека лицето што ја поседува има мачкини очи. Убавината на мачкините очи е неизмерно голема, но ваквата состојба доведува до низа на недостатоци во поглед на видикот.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com