ПОНЕДЕЛНИК, 24 ДЕКЕМВРИ 2018

8 познати двојки кои се разделиле додека работеле заедно

Имајќи во предвид колку е тешко кога ќе налетате на поранешниот партнер за време на вашата прошетка во град, замислете како им е на овие двојки кои откако се разделиле поради истите работни обврски мора да продолжат да работат заедно на дневна база.  Во светот на актерите ваквите ситуации се секојдневни така што “шоуто мора да продолжи”, барем додека филмот не се заврши.

Во прилог имате листа на познати двојки на кои им се случило горе наведеното – и покрај разделбата морале да продолжат да работат заедно.

 

 1. Кејти Холмс и Џошуа Џексон (1998)

Иако врската беше кратка и во доцните 90ти кога и започна серијата Dawson’s Creek, сепак парот продолжи да работи и по раскинувањето се до 2009 година кога и заврши серијата.

 

 1. Рејчел Билсон и Адам Броди (2003-2006)

Овие глумци ја започнаа својата врска токму  кога серијата имаше и најголема популарност. Иако сите сметаа дека нивната љубов ќе трае вечно сепак парот ја прекина врската по 3 години поминати заедно, и продолжија да работат заедно се до крајот на серијата во 2007 година.

 

 1. Блејк Лајвли и Пен Бедгли (2007-2010)

Како и во серијата така и во приватниот живот Блејк и Пен беа во романтична врска која траеше 3 години се до 2010 година.  Особено интересно е што нивните ликови не само што ја продолжија врската во серијата туку и склучија брак во последната сезона.

 

 1. Софија Буш и Чед Мајкл Мареј (2005-2006)

Како и во серијата One Three Hill така и во вистинскиот живот на овој пар не му беше судено, па по разделбата во 2006 година продолжија да работат се до крајот на серијата во 2012 година.

 

 1. Кирстен Стујард и Роберт Патинсон (2009-2013)

Овој пар беше познат по неколку месечните прекини на врската сепак конечно раскинаа во 2013 година баш пред премиерата на нивниот последен филм.

 

 1. Нина Добрев и Иан Сомерхалдер (2010-2013)

Елена можеби беше неодлучна во нејзиниот избор помеѓу Салвадор браќата, сепак во приватниот живот доволна беше јасно за кој е заинтересирана.  Парот беше пример за љубовна врска се до 2013 година каде одлучија да ја прекинат врската а продолжија со работа се до 2015 година кога Нина ја напушти серијата.

 

 1. Кејли Коко и Џон Галецки (2007-2009)

Како и во серијата така и во приварниот живот парот започнаа врска чиј што крај го видовме во 2009 година, меѓутоа истите продолжија со своите улоги во серијата до ден денес.

 

 1. Џесика Шор и Ед Вествик (2008-2009)

Парот ја започна врската за време на серијата, при што повеќе пати раскинуваа и се смируваа се до 2012 година каде ставија дефинитен крај.

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com