ПОНЕДЕЛНИК, 17 СЕПТЕМВРИ 2018

4 вкусни и природни продукти за отстранување шминка

Многу е важно да знаете како правилно да ја негувате вашата кожа за да имате убаво и блескаво лице. Но, колку што шминката го подобрува нашиот надворешен изглед, толку и ни ја уништува кожата. Ако сакаме да ја намалиме штетата што таа може да ја предизвика, тогаш треба задолжително да ја вадиме шминката од лицето, особено пред да легнеме да спиеме. Погледнете ги овие 5 природни отстранувачи на шминка кои можете да ги најдете во вашиот дом.  

post cover photo

Млеко од бадеми

Млекото од бадеми за разлика од другите млека, содржи многу ензими и не содржи лактоза, па затоа многу ефикасно ја отстранува нечистотијата, маслото и шминката од кожата. За да направите млеко од бадеми, потребни ви се неколку грама излупени бедеми. Ставете ги во блендер додадете малку вода и блендајте додека не добиете убава соединета смеса. Нанесете од смесата на памук и протријте го лицето.Краставица

Краставицата има високо навлажнувачко дејство. Таа е ефикасен отстранувач на шминка која му прави пилиг на лицето без да користите други синтетички производи. Извадете го сокот од краставицата и ќе имате одлично средство за отстранување на шминката.Соја млеко и банана

Соја млеко и банана е совршената комбинација за отсранување на шминката од лицето. Бананата и соја млекото, содржат ензими кои одлично го чистат лицето и ја отстрануваат нечистотијата. Излупете ја баната и почнете да ја гмечите. Додавајте соја млеко за да направите убава смеса. Нанесете ја смесата на лицето и по неколку минути исплакнете. Масло од кокос

Маслото од кокос има високо заситени масти и е многу хидрантно. Тоа е одлично за луѓе кои имаат сува кожа на лицето. Ова масло е одлично за чистење на шминката околу очите. За повеќе природни отстранувачи на шминка прочитајте тука

 

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com