СРЕДА, 16 ОКТОМВРИ 2019

Spark solution диета

Оваа избалансирана диета ќе ви донесе виток изглед на телото и оптимално здравје на организмот. Веќе по само две недели држење на диетата и со физичка активност која ќе ја правите истовремено, ќе имате успех при губењето на килограмите, како и поздрав живот.

post cover photo

Луѓето кои ја замислиле и практикувале оваа диета, стојат зад својот став дека овој начин на исхрана, кој во себе содржи избалансирани и редуцирани оброци, ќе го доведат до оптимум вашиот метаболизам. Исто така, ќе ја надополните исхраната со редовни фитнес вежби и за кусо време ќе ги видите вашите напори реализирани во вид на витко тело и здрав организам.

Како функционира диетата?

Sparc solution диетата е замислена со две недели ударна диета, во кои се креира и одржува здравиот начин на исхрана. Таму се застапени детални планови на оброците и рутините за вежбање. Во вториот дел од диетата, се одржуваат навиките кои се создадени во првите две недели.

Дали ќе се намали телесната тежина?

Доколку успешно се придржувате до планот во кој сте го ставиле редовното вежбање и земање на околу 1500 калории на ден, комбинацијата ќе резултира со губење на неколку килограми во првите две недели. Истовремено, луѓето кои сакаат да си го зачуваат здравјето на своите крвни садови и на срцето, би требало да ја пробаат диетата зашто во неа се консумираат многу диетални влакна, многу овошје и зеленчук – комбинација која обезбедува здраво срце. Освен тоа, диетата го промовира и вежбањето како еден од најважните фактори за одржувањето на добрата здравствена кондиција.

Консумирајќи ја оваа исхрана, вие ќе имате одржлива опција и за контрола на дијабетесот и за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Вежбањето е клучот на оваа диета.

Советите на нутриционистите ви препорачуваат дружба со пријателите заради доброто расположение но, избегнување на вечерите по ресторани во првите две недели од диетата. (Освен ако вашиот пријател не е шеф во некој од нив)

Што се јаде во оваа диета?

По малку од сè. Оброците на Spark Solution се прилично добро избалансирани. Секој ден ќе јадете три до четири оброци зеленчук - сиров или обичен, два до три оброци овошје - свежо, замрзнато или конзервирано, но не и во вид на зашеќерен сируп. Се јадат пет до шест оброци житарки од цели зрна во комбинација со зеленчук и два до три оброци од белковини во форма на бело посно месо од живина или белковини на растителна основа.

Мени

Еве ви пример од дневно мени кое има 1569 калории дневно кое ќе го консумирате во текот на првата недела од диетата.

Појадок:

Спанаќ со фета сирење (за 1

1 тортилја од цело зрно

¼ чаша сечкани печурки

1/4 лажичка црн пипер

2 чаши свеж спанаќ

1 јајце плус 1 белка од јајце, лесно заматени

2 лажици издробено фета сирење со мала масленост

Ручек:

Цезар салата со пилешко (за едно лице)

Дресинг за салатата:

1 мало чешне лук

1/8 лажичка дижонски сенф,

½ лажичка мисо паста

2 лажички сок од лимон

2 лажички обезмастен јогурт

Салата:

2 чаши марулка, сечкана или искината во големина на залак

80 гр варени пилешки гради исечкани на парчиња

1 лажичка пармезан

малку црн пипер

1 тенко парче црн леб тостиран и исечен на кувети

½ чаша шери домати

16 зрна грозје

200 мл јогурт со ниска масленост

Ужина:

Авокадо тост

1 парче тостиран леб од цело зрно

¼ авокадо изгмечено како пире

црн пипер по вкус

Вечера:

Плескавици (за 4 лица)

½ кг мелено говедско месо

1 лажичка црн пипер

1 мал кромид исечен на 4 парчиња

1 лажичка мајчина душичка

2 лажички ацето балсамико

4 тост лепчиња од цело зрно

1 голем домат исечен на 4 парчиња

4 големи листа марулка

 

Печен лук (4 порции)

½ кг компири (околу 12 мали парчиња)

2 чешниња лук, исечкани

1 лажичка свеж рузмарин, мелен

1 лажичка мајчина душичка

1 чаша обезмастено млеко

Ужина:

1 ½ лажица обезмастено млеко

1 ½ лажица пченично брашно

2 лажички шеќер

¼ прашок за печиво

1/3 чаша замрзнати или свежи јагоди (по избор може и боровинки, капинки или малини)

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com