ПОНЕДЕЛНИК, 18 МАРТ 2019

Хранлива маска од чоколадо за сува кожа

Ако имате проблеми со сува кожа на лицето, вратот и деколтето, можете да пробате да ја подобрите состојбата на вашата кожа со хранлива маска од чоколада.

post cover photo

Освен минералите и витамините, чоколадото содржи и кофеин, кој ја стимулира работата на крвотокот, го нормализира протокот на крв и лимфа, и ја спречува појавата на отоци. Маската од чоколада ја хидрира кожата, и и дава блескав сјај. Чоколадото е богато и со други корисни состојки, како теобромин и теофилин, кои ја затегнуваат кожата. Во козметичката индустрија се користи чоколадо со поголем процент на какао, или пак какао во прав.

За да ја подобрите состојбата на вашата кожа можете да пробате една од овие три маски:

1. Потребно ви е:

 • 1 јајце

 • 1 лажица милерам

 • 50 гр темно чоколадо

Изматете едно јајце. Додадете една лажица милерам, топла вода и темно чоколадо растопено на пареа. Смесата нанесете ја претходно измиеното лице, врат и деколте, и нежно масирајте со кружни движења. Оставете ја маската да отстои 15 – 20 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

2. Потребно ви е:

 • 50 гр темно чоколадо

 • 1 лажица маслиново масло 

Растопете на пареа 50 гр темно чоколадо со една лажичка маслиново масло. Осватете ја смесата да се олади на температура блиска со телесната температура, а потоа нанесете ја со нежни кружни движења на исчистеното лице, врат и деколте. Оставете ја маската да делува 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

3. Потребно ви е:

 • 2 реда темно чоколадо

 • 2/3 шолји млеко

 • 1 лажица морска сол 

 • 3 лажици кафеав шеќер

Растопете го чоколадото на пареа. Во сад, измешајте го млекото, морската сол и кафеавиот шеќер, а потоа додадете го растопеното чоколадо. Нанесете ја маската кога ќе се олади, но пред да се стврдне. Оставете да делува 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода. 

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com