СРЕДА, 16 ОКТОМВРИ 2019

Диета Weight Watchers

post cover photo

Одликите на диетата

Доколку сакате да броите поени, оваа диета е како создадена за вас. Овој диететски план е базиран на системот на бодување на намирниците, па така за секоја намирница, оброк или пијалак, постои одредена вредност, без оглед дали се работи за протеини, јагленохидрати, масти или диетални влакна.

За да ги пресметате своите дневни потреби на калории, треба да го направите следново:

 1. Пол

Жени – 2 поени

Мажи – 8 поени

Доилки - 12 поени

 1. Колку сте стари?

17 до 26 – 4 поени

27 до 37 – 3 поени

38 до 47 – 2 поени

48 до 58 – 1 поени

Преку 58 години – 0 поени

 1. Колку сте тешки?

Својата тежина во килограми, треба да ја претворите во фунти (pounds ) за да добиете троцифрен број. Од троцифрениот број кој го добивте, ги земате првоите две цифри и ги додавате на вкупниот скор.

 1. Колку сте високи?

Под 160 см – 0 поени

Од 160 до 165 см - 1 поен

Преку 165 см – 2 поени

 1. Како го поминувате времето?

Седам – 0 поени

Повремено седам – 2 поени

Поголем дел од времето пешачам – 4 поени

Се занимавам со тешка физичка работа – 6 поени

Нема забранети намирници

Во овој бодовен план, овошјето и зеленчукот имаат 0 бодови, посното месо, рибата, житарките со цело зрно носат 2 поена, додека намирниците кои се богати со масти и шеќери носат поголем број поени. Нема забранети намирници, така што е можно повремено да се почестите со слатки или грицки. Телесната активност носи додатни поени кои можат да се заменат за некој вкусен оброк.

Луѓето кои ја почитуваат оваа диета би требало да водат дневник за тоа што јаделе тој ден за да можат да го следат бодовното салдо а и да ги поправат своите грешки во својот пристап.

Еднаш кога целта е постигната, стигнува делот кога треба да се одржи постигнатата телесна тежина. Овде не се работи за краткорочна диета ами за целокупен програм кој трае доживотно, кој е едноставен и флексибилен и го поттикнува квалитетното слабеење.

Недостатоци

Кога станува збор за недостатоците на оваа диета, се нагласуваат некои навики кои дозволуваат внесување на шеќери и масти, но со оглед на нивната високо бодовско салдо, би можело да се намали внесувањето на некои неопходни прехранбени продукти.

Исто така и вежбањето не е потенцирано како приоритетно, туку како помошно средство за достигнување на саканата тежина, а би требало да биде обратно.

Квалитети

Во секој случај, ако внимателно се води, станува збор за добро избалансирана диета, која го ограничува консумирањето на мрсни и тешки јадења, а потенцира внес на храна богата со растителни влакна и со ниска калорична вредност. Бодовите во диетата се мудро поделени, така што слабеењето се постигнува бавно, но токму тоа е во склад со потребите на организмот.

Бодовите би требало да ги поделите во три главни и два меѓуоброци, за да го натерате метаболизмот да работи засилено. Притоа не заборавајте ја физичката активност.

Мени

Појадок:

Житарки со бадеми и овошје (јаболко, шумско овошје, две лажици житарки, едно лажиче мелени бадеми и чаша млеко) – пет поени

Ужина:

150 гр малини, 1 топка сладолед од ванила и 100 грама јогурт – два поени

Ручек:

Печено пилешко – 3 поени

Варен јачмен со кромид, тиквички и модар патлиџан претходно динстан на малку масло – 4 поени

Ужина:

Јаболко – 0 поени

Вечера:

Интегрални тестенини со туна и чедар сирење – 4 поени

Салата од домати со малку маслиново масло – 2 поени

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com