САБОТА, 30 МАРТ 2019

Како вашето бебе ви покажува дека ве сака?

Секоја мајка сака да знае дека по непреспаните ноќи и целиот ден поминат грижејки се за своето бебе, нејзиното малечко ја сака. Но, да бидеме реални малите бебиња и немаат некој особен начин на кој можат да ја искажат својата љубов. Но дали е тоа навистина така? 

post cover photo

Уште додека се во матката бебињата слушаат, чувствуваат, па дури и можат да ги мириснат своите мајки, па затоа тешко да не се поверува дека бебињата се поврзани со своите мајки од раѓање. Но она што секој родител кој посвоил дете ќе ви го каже е дека билогијата е само еден дел од љубовната приказна. Бебињата емотивно се поврзуваат со луѓето кои им пружаат постојана грижа и внимание. Како што вие и вашето бебе се запознавате, така создавате нераскинлива врска која е многу позначајна од вербална изјава на љубов. Поврзувањето е процес, кога се грижите за вашето бебе тоа се повеќе и повеќе се вљубува во вас и го покажува тоа на свој бебешки начин.

Ве гледа во очи

Новроденчињата сакаат да гледаат во лице, а вашето лице е нивното омилено. Тој длабок поглед е вроден инстинкт за преживување дизајниран така за да привлекува љубов и вниманието од оние кои се грижат за него. Но, исто така е и почеток на љубовта кон вас, моментот кога бебето сфаќа дека вие сте важни во неговиот живот. 

Го препознава вашиот мирис

Ако му дадете да одбера помеѓу дузина миризливи рози, и вашата испотена маица, вашето бебе ќе ја одбере маицата секој пат. Дури и бебе старо една седмица ја врти својата глава кон влошката за гради, натопена со млекото на неговата мајка. За новороденчено, ништо не мириса подобро од вас. 

Ви се смее

Кога вашето бебе прв пат ќе ја упати кон вас неговата фипнотична насмевка, вие едноставно се топите од радост. Тоа е навистина магичен момент. Ова е најчестиот и најочигледниот начин на кој вашето бебе ви вели: „Те сакам!“

Ви зборува

Своето прво гугање вашето бебе ќе го упати токму кон вас, или пак кон некој друг кој се грижи за него. Вашето бебе нема прво да почне да си зборува самото со себе. Своето прво изговарање на неговиот бебешки јазик, наречен протојазик, вашето бебе го користи за да искомуницира со вас, па затоа одговорете му. На овој начин создавате основа за вистинските разговори кои ќе ги имате подоцна во животот. 

Сака да бидете во негова близина

Некаде околу половината од првата година од животот на вашето бебе ќе забележите дека тоа покажува дека е несреќно кога вие не сте во негова близина. Може да прави гримаси со лицето, или пак да почне да плаче кога ќе излезете од собата, а кога повторно ќе се вратите се смее, со што покажува колку е приврзано за вас. 

Го копира вашето однесување

Без разлика дали се муртите кога ќе го видите купот со облека за перење, или пак се намевнувате кога вашиот партнер ќе ви подари цвеќе, вашето бебе ќе го прави истото. Ова однесување започнува кога вашето бебе е старо само неколку месеци, но најнагласено е на возраст од 9 до 12 месеци. Ова е знак дека вашето бебе го следи вашето однесување и внимава како вие реагирате. 

Ве користи како заштита

Не се изненадувајте ако вашето бебе ја „закопа“ својата глава во вашите гради кога ќе се појави некој нов и непознат. „Вознемиреноста од непознати“ е нормална фаза во животот на вашето бебе, а со тоа што се врти кон вас и ве користи како штит вашето бебе ви покажува дека ве сака, ви верува и ви ја доверува својата безбедност.  

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com