ПОНЕДЕЛНИК, 04 ФЕВРУАРИ 2019

5 неуспеси низ кои треба да поминете за да стигнете до успех!?

Секој сака да ја знае тајната за успешен живот без разлика дали се работи за кариерата или за приватниот живот. Одговорот на прашањето како да се стигне до неа е едноставен: треба да бидете изложени на повеќе неуспеси. Морате да учите од грешките и да не ги повторувате истите. Овие пет неуспеси ќе ве однесат поблиску до успехот.

post cover photo

Пропадната сериозна врска

Врските пропаѓаат, а повеќето од времето не сте вие виновни. Не би можеле да ја почитувате правилната врска на вистински начин, ако не прекинете некоја голема врска. Лесно е да продолжите понатака ако партнерот е виновен што врската пропаднала. Но, ако е ваша вина вие ќе научите важна лекција.

Пропаднато пријателство

Потребно е доста време да ги разберете и да почнете да ги цените врските со повеќето луѓе во вашиот живот. Не се само романтичните врски оние од кои учите животни лекции, овде спаѓаат и врските со вашите пријатели. Исто како отровните романтични врски, постојат отровни врски помеѓу пријателите. Откако ќе се разделите со некој близок пријател, ќе научите повеќе работи за себе и начинот на кој сакате да тече вашиот живот.

Лош избор на кариера

Имате ли слушнато за некој кој од прв пат го направил правилниот избор? Ако се стремите да ја пронајдете страста во животот, треба да потрошите многу време во согледување на работите кои не се вклопуваат. Ако се уште ја работите првата работа во животот, шансите дека не сте се пронашле се 99%. Можеби сте еден во милион кои ги послужила среќата, но на повеќето луѓе им треба повеќе време. Не се работи за тоа дека не знаете што сакате да правите, туку се работи за тоа што светот има вам да ви понуди и што вие можете да додадете на истото.

Банкрот

Ако никогаш во животот не сте останале без пари – никогаш нема да можете да ја разберете важноста на парите. Едноставно не е возможно. Можете да разберете концептуално, но никогаш не би знаеле какво е точно чувството. Ако останете без пари ќе научите колку малку ви е всушност потребно за да преживеете. Многу луѓе се арчливи, тие си допуштаат премногу и животот го живеат потполно непродуктивно. Уште полош е фактот што таквите индивидуи не можат да научат да ги сакаат малите работи во животот.

Погрешни проценки

Причината зошто човечкиот род е на врвот на ланецот на исхрана примарно се однесува на способноста на луѓето да ја предвидат иднината. Луѓето ја разбираат врската помеѓу причините и последиците подобро од кое било друго суштество на планетата. Потребно е време за да се развие оваа вештина. Анализираме и учиме уште од моментот кога се раѓаме, се до моментот кога умираме. Многу често луѓето забораваат колку е важно да се проучува и да се пресметува. Има луѓе кои се потпираат на суеверие и надеж, што е навистина чудно, затоа што децата се многу подобри во согледување на последиците од возрасните. Луѓето кои цело време имаат нови работи за истражување и набљудување се тие кои се стремат успешно кон своите цели. Колку покомплексно е сценариото, толку е потешко да се искалкулираат последиците. Да бидеме искрени, поголемиот дел од животот е класично коцкање.

Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com